Wystawa, msza święta oraz wspomnienia osób, które pamiętają wizytę sprzed 40 lat bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu złożyły się na uroczyste obchody zorganizowane przez parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. We wtorek, 8 października przy ul. Ligonia 2, odbyły się uroczystości wieńczące obchody.
Msza święta za ojczyznę
Wieczorem odprawiona została msza święta za ojczyznę, której przewodniczył ks. bp. Andrzej Iwanecki. Po nabożeństwie poczty sztandarowe, władze miasta na czele z wiceprezydentem Adamem Frasem oraz bytomscy radni złożyli kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. By upamiętnić tegoroczne okrągłe obchody upamiętniające wizytę duszpasterza w naszym mieście, posadzony został dąb.
Spotkanie ze świadkiem życia ks. Popiełuszki
Tego dnia odbyło się spotkanie z siostrą Krystyną Włodarską będącą świadkiem życia i pracy duszpasterskiej bł. ks. Jerzego Popiełuszki, patrona NSZZ „Solidarność”. Siostra Krystyna Włodarska w latach 1982–1984 posługiwała u boku Popiełuszki w parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.
Wizyta kapelana „Solidarności” w Bytomiu w 1984 roku była ważnym wydarzeniem dla bytomian, a nasze miasto był jednym z czterech, oprócz Krakowa, Gdańska i Bydgoszczy, gdzie Popiełuszko modlił się i odprawił mszę świętą w intencji Ojczyzny.
Tragiczne wydarzenia w październiku 1984 roku: Porwanie i śmierć ks. Jerzego Popiełuszki
19 października przyjechał do Bydgoszczy, gdzie odprawił mszę świętą w kościele świętych Polskich Braci Męczenników. Wracając w nocy do Warszawy w okolicach Przysiek koło Torunia został uprowadzony przez urzędników Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: Grzegorza Piotrowskiego, Leszka Pękalę i Waldemara Chmielewskiego i bestialsko zamordowany. Jego ciało odnaleziono dopiero 30 października w Zalewie Wiślanym.
Pogrzeb zamordowanego przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa ks. Jerzego Popiełuszki odbył się w Warszawie 3 listopada 1984 roku i przerodził się w wielką manifestację.