W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 26 listopada w Urzędzie Miejskim w Bytomiu, udział wzięli m.in. interesariusze bytomskiego klastra energii oraz przedsiębiorcy, przedstawiciele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Zielona transformacja w Bytomiu
Konferencję otworzył prezydent Mariusz Wołosz, który podkreślał, że tylko zaangażowanie w proces zielonej transformacji wielu podmiotów, wsparcie finansowe oraz dzielenie się doświadczeniem i wiedzą, może dać oczekiwany rezultat.
– By osiągnąć efekt ekologiczny, najpierw potrzebny jest efekt skali. Zawiązując klaster energii, Bytom zrobił w tym kierunku duży krok – mówił prezydent Mariusz Wołosz.
Wyzwania i ograniczenia
Gościem konferencji był Tomasz Drzał, dyrektor zarządzający Krajowej Izby Klastrów Energii i Odnawialnych Źródeł Energii, który przedstawił jakie są wyzwania i ograniczenia stoją przed kastrami i społecznościami energetycznymi rok po wdrożeniu nowelizacji Ustawy o OZE.
O rozwoju źródeł wytwarzania energii na bytomskich terenach poprzemysłowych mówił Krzysztof Ćwichoń, pełnomocnik zarządu ds. klastra PEC Bytom, z kolei miejskie programy wspierające energetykę prosumencką, warunki dla mieszkańców i przedsiębiorców Bytomia omówił Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska UM Bytom.
OZE jako podstawa przyszłego modelu energetycznego
Przypomnijmy, że założony w 2022 roku Klaster Innowacji Energetycznych w Bytomiu to porozumienie lokalnych podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, dystrybucją, magazynowaniem i konsumpcją energii. Efektem współpracy członków klastra ma być stworzenie samowystarczalnego systemu energetycznego.
Podczas konferencji o transformacji energetycznej Bytomskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego mówił Marek Stajndor, wiceprezes Zarządu BPK, z kolei temat nowoczesnego ciepłownictwa piątej generacji dla mieszkańców i przedsiębiorców Bytomia przybliżył Sławomir Kamiński, prezes PEC Bytom.
Nowoczesne rozwiązania w energetyce
O warunkach funkcjonowania, potencjalnych korzyściach dla bytomskich przedsiębiorców mówił Marek Szewera, manager ds. Inwestycji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jak zagregować potencjał energetyczny bytomskiego zbiorowego mieszkalnictwa przybliżył Artur Tyński z firmy XOOG Klastry Energii.
Konferencja odbyła się w ramach Programu B2.2.2 KPO realizowanego przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.