Wiadomości z Bytomia

Bytom: Składka na komunikację miejską odroczona!

  • Dodano: 2020-06-15 07:45, aktualizacja: 2020-06-15 08:06

Skutki pandemii koronawirusa są odczuwalne w wielu dziedzinach życia, w tym szczególnie dla budżetów samorządów. W tym roku spadną wpływy do miejskiego budżetu z części dochodów podatkowych CIT oraz PIT, dlatego zwróciliśmy się do GZM-u o odroczenie składki na komunikację miejską za okres trzech miesięcy – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Sytuacja w gospodarce w związku z pandemią koronawirusa spowodowała, że wiele firm zawiesza lub zamyka swoją działalność, a rynek gospodarczy uległ znacznemu spowolnieniu, co odbija się również na budżecie naszego miasta. Warto podkreślić, że budżet miejski mimo że pozbawiony jest znacznej części dochodów podatkowych, musi realizować swoje zobowiązania finansowe, jak również inwestycje, na które pozyskał środki zewnętrzne. Takimi inwestycjami są m.in. budowa nowej hali lodowiska, rewitalizacja pałacu Tiele-Wincklerów czy modernizacje dróg, z których część już się rozpoczęła (ul. Szyby Rycerskie i św. Elżbiety), a na kolejne ogłoszone zostały przetargi (ul. Narutowicza, ul. Zabrzańska odcinek od ul. Wyzwolenia do ul. Małgorzatki oraz skrzyżowanie ul. Zabrzańskiej i Frycza-Modrzewskiego).

Realizujemy oraz staramy się o dofinansowanie zewnętrzne dla wielu ważnych dla miasta inwestycji, a warunkiem jego otrzymania jest posiadanie wkładu własnego z budżetu miasta. Ponadto miasto cały czas finansuje zadania związane z walką oraz skutkami koronawirusa, m.in.: wprowadzając ulgi i zwolnienia dla lokalnych przedsiębiorców czy zakupując niezbędny sprzęt dla szpitala i miejskich jednostek – mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Aby kontynuować rozpoczęte inwestycje i realizować niezbędne zadania gminy szukamy możliwości finansowania tych działań, dlatego też poprosiliśmy władze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o odroczenie składek za komunikację miejską tylko za okres od kwietnia do czerwca br. – dodaje Michał Bieda.

Warto podkreślić, że nasze miasto nie ma żadnych zaległości za 2019 rok z tytułu składek na utrzymanie komunikacji miejskiej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tym samym biorąc pod uwagę ww. sytuację władze GZM-u wyraziły zgodę na odroczenie płatności trzech składek – za miesiąc kwiecień, maj i czerwiec do 30 listopada 2020 roku na łączną kwotę prawie 9,5 mln zł.

Przypomnijmy, że nasze miasto co miesiąc wpłaca na komunikację miejską (komunikacja autobusowa i tramwajowa) w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii kwotę 3 156 358 zł, co rocznie daje prawie 38 mln zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.