Wiadomości z Bytomia

Bytom przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży

  • Dodano: 2016-06-13 08:30, aktualizacja: 2016-06-11 08:14
Bytom przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży Trwają przygotowania do międzynarodowego spotkania młodych katolików, którzy przyjadą do Polski, by spotkać się z papieżem Franciszkiem. 
 
 
Choć główne uroczystości odbędą się już za miesiąc w Krakowie, pielgrzymi przyjadą także do Bytomia. Przypomnijmy, że Światowe Dni Młodzieży, których inicjatorem był św. Jan Paweł II, ostatni raz odbywały się w Polsce 1991 roku. W przygotowanie wizyty zagranicznych pielgrzymów w naszym mieście angażują się zarówno bytomskie parafie, instytucje kultury, jaki i miejskie służby bezpieczeństwa. 
 
 
Spodziewamy się w Bytomiu około 200 pielgrzymów. Nie jest to duża grupa, niemniej jesteśmy w stałym kontakcie z goszczącymi pielgrzymów parafiami oraz policją. Dołożymy wszelkich starań, by nasi goście czuli się w Bytomiu bezpiecznie – mówi Tadeusz Ostrowski, kierownik Biura Bezpieczeństwa Miasta Bytomia. 
 
 
I tak w lipcu w parafii Najświętszej Maryi Panny gościć będzie 37 pielgrzymów z Recklinghausen, około stuosobowa grupa z Nigerii i Panamy zatrzyma się u rodzin z miechowickiej parafii Bożego Ciała. Z kolei parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Pułaskiego spodziewa się około 20 osób z Brazylii, Portugalii, Indii i krajów Bliskiego Wschodu. 
 
 
 
Podczas kilku roboczych spotkań zaangażowani w przygotowanie wizyty, przedstawili swoje propozycje zorganizowania czasu wolnego pielgrzymom goszczącym w Bytomiu. Obok zwiedzania np. postindustrialnych atrakcji w Tarnowskich Górach czy wizyty w Oświęcimiu, nasi goście będą mogli zobaczyć Operę Śląską i inne ciekawe miejsca w Śródmieściu. 
 
 
Warto też przyjrzeć się programowi Dni w Diecezji organizowanym przez Centrum Światowych Dni Młodzieży Diecezji Gliwickiej, w ramach ŚDM, które 24 lipca będą miały swoją odsłonę również w Bytomiu. Organizowany przez Becek, festyn dla pielgrzymów skupi się wokół muszli koncertowej w Parku Miejskim. 
 
Na plenerowej scenie o 16.00 wystąpią m.in. Górnicza Orkiestra Dętą Bytom, Zespół Pieśni i Tańca Mały Śląsk, orkiestra działająca przy bytomskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej oraz zespół Wszystkiego Dobrego, tworzący swoją muzykę do ponadczasowej poezji ks. Jana Twardowskiego.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.