Zwiedzanie pasieki z pszczelarzem, warsztaty budowania ula oraz odlewania świec z pszczelego wosku, zabawy dla dzieci, wystawa oraz stoisko z miodami i produktami pszczelimi - to program obchodów Światowego Dnia Pszczół, na które zaprasza w sobotę 20 maja Pałac w Miechowicach. Wydarzenie odbywać się będzie w godz. 13:30-17:00.
Światowy Dzień Pszczół będziemy odchodzić także w Pałacu w Miechowicach. Jest ku temu okazja, ponieważ pałac znajduje się przy ulicy, której partonem jest Jan Dzierżon, pszczelarz i uczony nazywany śląskim władcą pszczół - podkreśla Katarzyna Michalska, kierowniczka Pałacu w Miechowicach.
Odwiedź pasiekę i poznaj pszczelą rodzinę
Teren miejskiej pasieki jest na co dzień dostępny dla niewielu osób. Tym razem z okazji Światowego Dnia Pszczół wyjątkowo będzie można odwiedzić ule znajdujące się przy ul. Łaszczyka w Bytomiu - Miechowicach.
W Bytomiu z okazji święta pszczół przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla dzieci i dorosłych. Jedną z nich będzie z pewnością wizyta w pasiece pod opieką zawodowego pszczelarza Ignacego Przywary - mówi Urszula Mazurowska, jedna z organizatorek wydarzenia. - W pasiece nie tylko poznamy zwyczaje pszczół, ale również historię pszczelarstwa, zasady panujące w ulu oraz dowiemy się, jak pozyskiwany jest miód i komu zawdzięczamy używany do dziś model ula z wyjmowanymi ramkami na plastry - podkreśla Urszula Mazurowska.
Aby skorzystać z niepowtarzalnej okazji, by odwiedzić pszczelą rodzinę koniecznie, należy wysłać swoje zgłoszenie mailowo na adres: pszczelarzebytom@gmail.com, podając imię i nazwisko. Do ula będzie mogła wejść grupa 20 osób, a uczestnicy wycieczki, która rozpocznie się od 13:30 w pasiece przy ul. Łaszczyka powinni być ubrani w odzież zapinaną pod szyją, z długimi rękawami i nogawkami.
Zabawa połączona ze zdobywaniem wiedzy
Pałac w Miechowicach nie zwalnia tempa. Za nami niezwykła Noc Muzeów, a w najbliższą sobotę 20 maja od godz. 14:00 do 17:00 na mieszkańców czekają kolejne atrakcje, tym razem związane ze Światowym Dniem Pszczół.
Przygotowaliśmy warsztaty, zabawy kreatywne dla dzieci oraz stoiska z miodami i produktami pszczelimi - mówi Katarzyna Michalska, kierownik Pałacu w Miechowicach. - Jedną z atrakcji będzie również wyjątkowa wystawa „Fantastyczne Królestwo Pszczół”, którą będzie można zobaczyć tylko w dniu imprezy - podkreśla Katarzyna Michalska.
Udział dzieci w warsztatach kreatywnych po wykupie karnetu w cenie 2 zł.
W trakcie wydarzenia będzie można zbudować model ula, odlać świece z prawdziwego pszczelego wosku oraz porozmawiać o tym, co sadzić wokół nas, by stołówki zapylaczy były pełne przez cały sezon. Dla uczestników organizatorzy przygotowali także niespodzianki ufundowane przez Urząd Miejski w Bytomiu.
W trakcie pszczelego pikniku będą dostępne stoiska z miodem i produktami pszczelimi. Co prawda na tegoroczny miód jest jeszcze za wcześnie, ale bytomscy pszczelarzy przywiozą ze sobą swoje niezwykłe ubiegłoroczne zbiory. Poszukiwacze pyłku, propolisu, pierzgi czy odsklepin również nie będą zawiedzeni. Z kolei wystawa „Fantastyczne Królestwo Pszczół” złożona będzie z ilustracji Justyny Kierat, z których dowiemy się, jak dbać o pszczoły i jak sprawić, żeby nasz ogród stał się dla nich przyjazny.
Program wydarzeń:
- 13:30 - zwiedzanie pasieki przy ul. Łaszczyka w Bytomiu - Miechowicach;
- 14:00 - 17:00 - Światowy Dzień Pszczół w Pałacu w Miechowicach.
Kim był „Śląski władca pszczół”?
Jan Dzierżon urodził się w 1811 roku. Do historii przeszedł jako człowiek, który zrewolucjonizował hodowlę pszczół. Jako proboszcz parafii w Karłowicach na Śląsku, zajął się pszczelarstwem. Nie tylko odkrył, że pszczoły rozmnażają się na zasadzie partenogenezy, czyli dzieworództwa, ale również skonstruował używany do dziś model ula z wyjmowanymi ramkami na plastry.
Jan Dzierżon znany był w całych Niemczech w XIX wieku, jednak jego odkrycia spowodowały, że wkrótce cały świat dowiedział się o śląskim pszczelarzu. Mówi się, że to właśnie Dzierżon uruchomił ule - mówi Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Bytomskich Pszczelarzy.
Prekursor współczesnego pszczelarstwa dożył sędziwego wieku. Jan Dzierżon zmarł w 1906 roku, pozostawiając po sobie ogromny dorobek naukowy dotyczący pszczelarstwa, z którego do dziś korzystają pszczelarze na całym świecie.