Wiadomości z Bytomia

Bytom: Nowe drzewa i latarnie pojawiają się na ul. Dworcowej

  • Dodano: 2023-04-18 07:00, aktualizacja: 2023-04-17 17:37

Na ulicy Dworcowej dobiegają końca prace związane z montażem latarni oświetlenia ulicznego, donic oraz instalacji monitoringu. Wykonawca rozpoczął również nasadzenia drzew oraz roślin ozdobnych. Trwają końcowe roboty brukarskie - po 20 kwietnia brukarze przystąpią do prac w rejonie skrzyżowania z ul. Moniuszki.

Prace będą prowadzone najpierw po prawej stronie torowiska od strony dworca PKP, a następnie zostaną przeniesione na drugą stronę. Ruch samochodowy i tramwajowy na ul. Moniuszki w tym czasie będzie odbywał się bez zmian. Równocześnie wykonawca prac wprowadzi ograniczenia we wjeździe na ul. Dworcową - pojawią się bariery drogowe w rejonie prowadzonych prac brukarskich w pobliżu skrzyżowania z ul. Moniuszki.

- Prace na ulicy Dworcowej dobiegają końca. Zgodnie z obowiązującą umową, wykonawca - firma HUCZ Sp. z o.o. powinien zgłosić ul. Dworcową do odbioru w maju. Potem rozpoczną się procedury odbiorowe - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.

Jakie prace będą realizowane jeszcze na ul. Dworcowej?

Przed wykonawcą ostatnie prace na ul. Dworcowej - nasadzenia drzew i roślin ozdobnych w donicach, roboty brukarskie w rejonie skrzyżowania ul. Dworcowej i Moniuszki, prace wykończeniowe oraz montaż latarń i monitoringu.

Zgodnie z aneksem, jaki w grudniu 2022 roku zawarł Miejski Zarząd Dróg i Mostów w Bytomiu z wykonawcą wszystkie prace powinny zakończyć się do 10 maja 2023 roku. Powodem zmiany harmonogramu robót była konieczność wykonania dodatkowych prac, uwzględnienia w harmonogramie remontów elewacji kolejnych kamienic i wydłużające się prace na liniach energetycznych realizowane przez spółkę Tauron Dystrybucja.

58 latarń, 76 kompletów donic, 11 odnowionych kamienic

Zgodnie z projektem przebudowy ulicy Dworcowej, wzdłuż ulicy pojawi się 58 nowych latarń oraz 76 kompletów donic w różnych kształtach i konfiguracji, a dodatkowo na całej długości ulicy zabudowane zostaną po 4 komplety pergoli. Ponadto mur oporowy od strony placu Michała Wolskiego zostanie podświetlony.

Na ulicy Dworcowej odnowionych zostało także 11 historycznych kamienic o numerach 2, 9, 14, 18, 21, 22, 24, 29, 30, 31 i 32. Na szczególną uwagę zasługuje kamienica według projektu Juliusa Schlesingera o modernistycznej fasadzie z elementami art deco przy ul. Dworcowej 9, neorenesansowa kamienica z 1892 roku przy ul. Dworcowej 2 czy wybudowana według projektu czołowego architekta secesji Wilhelma Hellera - kamienica przy ul. Dworcowej 22.

Zakres prac na ul. Dworcowej

W ramach prac rewitalizacyjnych na ul. Dworcowej przebudowana została ulica, sieci wodociągowe, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieci elektryczne i teletechniczne. Ulica zyskała nową - wygodną dla przechodniów nawierzchnię z ciętego kamienia a układ drogi został podzielony na strefy: komercyjną - przeznaczoną dla lokalnych przedsiębiorców, rekreacyjną - na której królować będzie zieleń i mała architektura, oraz na strefę ruchu.

Rewitalizacja obejmuje również powstanie nowych zieleńców, nasadzenia roślinności w donicach, budowę pergoli, postawienie nowych ławek i koszy na śmieci. Ruch samochodów na przebudowanej ul. Dworcowej zostanie uspokojony i ograniczony do niezbędnego minimum. Ponadto pojawi się też monitoring kontrolujący wjazd samochodów na ul. Dworcową, a także ulegnie zmianie organizacja ruchu, aby umożliwić zaopatrzenie sklepów oraz lokali gastronomicznych.

Inwestycja dzięki pozyskanym przez miasto środkom z Unii Europejskiej

Rewitalizacja ulicy Dworcowej możliwa jest dzięki pozyskaniu przez miasto dofinansowania z Unii Europejskiej. Wartość projektu pn. „Rewitalizacja podobszaru 10 w Bytomiu - okolice ulicy Dworcowej i Rynku” obejmującego ulicę Zaułek, Dworcową oraz okolice bytomskiego Rynku to ponad 26 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi 15,3 mln zł.

dworcowa bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również