Wiadomości z Bytomia

Bytom dla Metropolii. Metropolia dla Bytomia

  • Dodano: 2018-03-16 07:45, aktualizacja: 2018-03-16 09:09

Mamy Metropolii wiele do zaoferowania – mówił prezydent Bytomia Damian Bartyla, podczas przedwczorajszej /14 marca/ debaty Tu Metropolia zorganizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię.

Jakie miejsce ma Bytom w Metropolii? Co nas wyróżnia spośród innych miast regionu? Jakie oczekiwania żywią wobec metropolii bytomianie? Na te i wiele innych pytań szukano odpowiedzi podczas debaty, której gośćmi byli Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Damian Bartyla - Prezydent Bytomia, Sławomir Sitek z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Bytom nadal jest silnym ośrodkiem na wielu płaszczyznach, jak medycyna, kultura, sport. Prężnie funkcjonująca Metropolia jest istotna dla naszego miasta. Liczę, że dobra współpraca, wykorzystanie potencjału Bytomia pozwoli mu wrócić na należne mu miejsce na mapie Śląska – mówił prezydent Damian Bartyla.

Biorący udział w debacie mieszkańcy Bytomia poruszali nie tylko fundamentalne dla naszego regionu kwestie, takie jak transport publiczny czy rozwój społeczny i gospodarczy, ale także inne zagadnienia związane z poprawą życia w mieście dotyczące chociażby spójnej polityki kulturalnej czy senioralnej.

Metropolia potrzebuje takiego Bytomia, w którym dobrze się żyje mieszkańcom i chcą w nim pracować, rozwijać swoje przedsiębiorstwa, realizować się. To główne założenia metropolii, bowiem chcielibyśmy poprawić jakość życia mieszkańców. Kiedy przyjrzymy się innym dużym ośrodkom miejskim, takim jak Warszawa, Kraków, Wrocław, okazuje się, że radzą sobie one lepiej w gospodarczej rzeczywistości niż wszystkie miasta dzisiejszej metropolii. Naszym celem będzie więc wykorzystanie potencjału ponad 2-milionowej aglomeracji – mówił Kazimierz Karolczak, Przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poruszano także tak istotne zagadnienia społeczne jak depopulacja miast, starzenie się społeczeństwa oraz możliwości zatrzymania odpływu mieszkańców do innych miast. Głos w tej sprawie zabrał dr Sławomir Sitek z działającego przy Uniwersytecie Śląskim Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych .

W czasie debaty bytomskiej mowa była także m.in. o trwające w Bytomiu rewitalizacji i wpływie tych procesów na inne obszary metropolii. Odnowa Bytomia ma wymiar ekonomiczny, infrastrukturalny, jak i społeczny. Jest to ogromne wyzwanie i bardzo duża szansa dla miasta i całej Metropolii. Wbrew niektórym krzywdzącym i niesprawiedliwym opiniom, jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani – podkreślił prezydent.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również