Wiadomości z Bytomia

Bytom: Budowa nowego przedszkola w Miechowicach na finiszu. „Pod Bławatkiem” przeniesione

  • Dodano: 2023-03-28 06:30, aktualizacja: 2023-03-27 18:42

Dobiega końca budowa pierwszego od 16 lat nowego przedszkola w naszym mieście. Na przełomie maja i czerwca do pachnących nowością pomieszczeń Przedszkola Miejskiego nr 58 przeprowadzą się dzieci oraz kadra pedagogiczna ze starego budynku przy ul. Nowej 66, a od nowego roku szkolnego - z Przedszkola Miejskiego nr 23 przy ul. Bławatkowej 3 w Miechowicach. Podczas poniedziałkowej /27 marca/ sesji bytomscy radni podjęli decyzję o uporządkowaniu sieci przedszkoli w Miechowicach.

Procedura likwidacji Przedszkola Miejskiego nr 23 „Pod Bławatkiem" została wszczęta już pod koniec ubiegłego roku, kiedy radni podjęli uchwałę sprawie przeniesienia placówki do powstającego budynku. Pozytywną opinię w tej sprawie wydał także Śląski Kurator Oświaty.

- O zmianie lokalizacji przedszkola rozmawialiśmy zarówno z pracownikami, jak i rodzicami dzieci. Ta zmiana nie tylko pozwoli nam uporządkować sieć przedszkoli i zracjonalizować wydatki związane z korzystaniem z lokalu należącego do spółdzielni mieszkaniowej, ale zdecydowanie poprawi warunki dzieci i standard pracy personelu - mówi Adam Fras, zastępca prezydenta Bytomia.

Nauczyciele i pracownicy nie stracą pracy

Likwidacja Przedszkola Miejskiego nr 23 nie spowoduje utraty miejsc pracy dla pracowników pedagogicznych i administracyjno-obsługowych, ani nie będzie się wiązać z mniejszą liczbą miejsc w przedszkolach. Wręcz przeciwnie.

Aktualnie w roku szkolnym 2022/2023, w Miechowicach funkcjonuje 6 przedszkoli miejskich, w których łącznie jest około 653 miejsc normatywnych. Nowo wybudowana placówka przeznaczona będzie dla 300 dzieci, z czego dla 275 dzieci w wieku przedszkolnym i 25 dzieci w wieku od 1 do 3 lat.

- Od 1 września w przedszkolach zwiększy się liczba miejsc dla dzieci. Będzie ich łącznie około 720, co w pełni wystarczy, aby zapewnić wszystkim dzieciom korzystanie z wychowania przedszkolnego - mówi wiceprezydent Adam Fras.

Nowe bezpieczne i przyjazne przedszkole

Od nowego roku szkolnego w nowej placówce będzie funkcjonować 11 oddziałów przedszkolnych i jeden oddział żłobkowy z osobnym wejściem. Nowy budynek podzielony został na sześć części: żłobek, przedszkole, pomieszczenia administracyjno-socjalne, pomieszczenia gospodarczo-techniczne, blok żywieniowy, a także pomieszczenia wspólne, czyli: szatnie, salę wielofunkcyjną oraz pokój dla pedagoga i logopedy.

Rodziców i dzieci, które już wkrótce zawitają do nowych pomieszczeń, z pewnością ucieszy fakt, że przedszkole będzie wyposażone w nowoczesny plac zabaw. Takiego obiektu brakowało przy ul. Bławatkowej 3.

- Dzięki realizacji projektów budowy nowego obiektu,  dzieci objęte edukacją przedszkolną będą miały szansę optymalnie się rozwijać - mówi wiceprezydent Adam Fras.

Budowa przedszkola z oddziałem żłobkowym jest możliwa dzięki pozyskaniu przez nasze miasto 13 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również