Wiadomości z Bytomia

Amaro Strychos

  • Dodano: 2016-04-11 08:15, aktualizacja: 2016-04-08 16:43
8 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Romów. W ramach jego obchodów Szkoła Podstawowa nr 16 w Bytomiu przygotowała wystawę prezentującą działalność świetlicy integracyjnej oraz wydała książkę. Otwarcie wystawy odbędzie się 12 kwietnia o 17.00. 
 
 
Jest w Bytomiu miejsce, gdzie dzieci pochodzenia romskiego i polskiego świetnie się wspólnie bawią, inscenizując baśniowe przedstawienia teatralne, słuchając romskich opowieści Babci Nońci albo tworząc model cygańskiego wozu pod okiem romskiej malarki i rzeźbiarki Małgorzaty Mirgi-Tas. Świetlica integracyjna, o której mowa, znajduje się na poddaszu Szkoły Podstawowej nr 16 w Bobrku, nazywa się Amaro Strychos (co w języku romani oznacza „nasz strych”), a korzysta z niej 45 osób - dzieci i młodzież z dzielnicy Bobrek, w tym 23 romskiego pochodzenia. 
 
 
Od 2012 roku w tym niebanalnym miejscu - jednym z nielicznych na Śląsku i jedynym w Bytomiu - prowadzonym przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 16, asystentkę romską oraz Fundację im. Księdza Prałata Pawła Krafczyka dzieci biorą udział w różnorodnych zajęciach. Nie tylko pogłębiają wiedzę o romskiej i polskiej literaturze, sztuce, kulturze, trenują także taniec u boku instruktora, ćwiczą język pod opieką logopedy, wyjeżdżają na wycieczki, biorą udział w zajęciach dogoterapii lub w treningu biofeedback. Rozbudowana działalność świetlicy jest możliwa dzięki dotacji Wojewody Śląskiego na realizację rządowego „Programu integracji społeczności romskiej w Polsce” oraz ze środków Gminy Bytom. 
 
 
Od początku działalności świetlica stara się pokazać swoją obecność i integracyjny charakter między innymi poprzez publikację kalendarzy. Co roku organizujemy sesję zdjęciową z udziałem wychowanków: w 2012 - wśród kamienic Bobrka; w 2013 - w Parku Miejskim, w 2015 - sesję zatytułowaną „Gdy dorosnę, zostanę…”. W 2014 roku wyszły ponadto pocztówki z pracami dzieci, a ostatnio także bogato ilustrowana zdjęciami i rysunkami książka, podsumowująca projekt kształtowania wczesnej preorientacji zawodowej wśród dzieci, w której przeczytamy m.in. o historii i sytuacji Romów w Polsce i w Bytomiu – mówi Dorota Żuber, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 i redaktor publikacji. Właśnie to bogactwo fotograficznych materiałów, których część powstała dzięki umiejętnościom młodych fotografików z bytomskiego Technikum nr 4, oraz prac plastycznych związanych z kulturą i tradycją romską będziemy mogli wkrótce zobaczyć na wystawie „Amaro Strychos” w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. Wystawa będzie połączona z promocją książki “Przyszłość - Odasojawła, czyli to co będzie”. Na otwarcie wystawy zapraszamy 12 kwietnia o godzinie 17.00.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.