Wiadomości z Bytomia

5 mln zł od miasta dla Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu. Znamy okoliczności!

  • Dodano: 2023-08-08 13:15

Podczas lipcowej sesji radni Bytomia jednogłośnie przyznali Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 kwotę 5 mln zł na pokrycie części straty za 2021 rok.

Łączna strata bytomskiej “Jedynki” w 2021 roku wyniosła 14,2 mln zł, która po odjęciu kosztów amortyzacji w wysokości 2,8 mln zł zamknęła się w kwocie 11,4 mln zł. Przypomnijmy, że bytomscy radni już w listopadzie ubiegłego roku przyznali placówce 4 mln zł na pokrycie części zadłużenia.

Miasto Bytom zmniejsza zadłużenie swojego szpitala

Wsparcie finansowe miasta pozwala stopniowo zmniejszać stratę szpitala za 2021 rok:

- Dzięki przekazanym w listopadzie środkom z miasta, w kasie Szpitala Specjalistycznego nr 1 brakowało 7,4 mln zł. W tej chwili, po otrzymaniu pięciu milionów złotych, zadłużenie wynosi 2,4 mln zł - wylicza Kinga Wieczorek, p.o. dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu i dodaje:

- W imieniu swoim i zespołu serdecznie dziękuję bytomskim radnym za wsparcie placówki.

Bytomski samorząd regularnie prowadzi działania wzmacniające ważną dla mieszkańców placówkę: - Zależy mi na tym, aby mieszkańcy mieli stały dostęp do wysokiej jakości usług medycznych, jakie świadczy bytomska “Jedynka”. Dlatego będziemy wspierać nasz miejski szpital tak długo, jak tylko starczy nam na to środków - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Zadłużenie szpitali powiatowych

Z problemem zadłużenia borykają się niemal wszystkie szpitale powiatowe na Śląsku, czego powodem jest zaniżona wycena świadczeń.

- Upraszczając, chodzi o to, że zabieg X fizycznie kosztuje szpital np. 5 tys. zł, ale NFZ płaci za niego tylko 3 tys. zł. W tym systemie nie ma logicznej możliwości, żeby zadłużenie szpitali nie rosło - mówi Władysław Perchaluk, prezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego, którego członkiem jest bytomska “Jedynka”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również