Wiadomości z Bytomia

30 lat wsparcia dla osób z niepełnosprawnością – jubileusz Warsztatu Terapii Zajęciowej

  • Dodano: 2024-09-12 12:30

Minęło 30 lat odkąd grupa rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną zapoczątkowała funkcjonowanie bytomskiego warsztatu terapii zajęciowej. W środę, 11 września w placówce przy ul. Powstańców Śląskich 17 odbyło się jubileuszowe spotkanie z udziałem prezydenta Mariusza Wołosza, władz PSONI, terapeutów oraz uczestników warsztatów i ich rodzin.

Jubileusz 30-lecia bytomskiego Warsztatu Terapii Zajęciowej

W uroczystości, która stała się okazją do wspomnień, podziękowań i refleksji nad dotychczasową działalnością, udział wzięli m.in. senatorka RP Halina Bieda, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu Michał Staniszewski, szefowa bytomskiego koła PSONI Anna Dziąsko oraz założycielka stowarzyszenia Janina Krysta.

– Wiem jak wiele zależy od dobrej współpracy i wzajemnego zrozumienia, dlatego dziękuję za te wszystkie lata pracy na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnością, gratuluję jubileuszu i życzę siły i zdrowia na kolejne lata funkcjonowania tego wyjątkowego miejsca – mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Nie tylko warsztaty

Kiedy 30 lat temu w Bytomiu grupa rodziców dzieci z niepełnosprawnością powoływała do życia organizację, towarzyszyła im obawa, bo nie było wówczas w kraju nikogo, od kogo mogliby czerpać doświadczenie. Pionierskiego zadania podjęła się Janina Krysta, założycielka, wieloletnia szefowa bytomskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (obecnie Polskie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną).

Obecnie w ramach Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzone są zajęcia w 14 pracowniach m.in. stolarsko-snycerskiej, tkackiej, witrażu, ceramicznej, komputerowo-poligraficznej czy ogrodniczej.

– W zajęciach bierze udział 70 uczestników realizujących w ten sposób indywidualny program rehabilitacji i terapii, który ma za zadanie usamodzielniać oraz integrować społecznie i zawodowo osoby z niepełnosprawnością – mówi Adam Mstowski, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Uczestnicy korzystają z zajęć z psychologiem oraz fizjoterapeutą. Dodatkowo prowadzone są zajęcia z muzykoterapii, choreoterapii. Na terenie WTZ działa także, prowadzone przez uczestników Radio SoVo.

Dzięki zaangażowaniu terapeutów, uczestnicy rozwijają swoje umiejętności. Efekty ich prac można zobaczyć podczas jarmarków i miejskich kiermaszów, na których prezentują dzieła swoich rąk.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również