Wiadomości z Bytomia

2 osoby u których podejrzewano koronawirusa trafiły do bytomskiego szpitala

 • Dodano: 2020-03-05 09:45

Do Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu trafiły dwie osoby u których podejrzewano zachorowanie na koronawirusa.

U jednej z nich już znamy wynik testu, który wykluczył obecność wirusa w jej organizmie.

Wynik drugiego testu poznamy dziś 
 

Próbki /wymaz z gardła i nosa/, które zostały pobrane u pacjentów zostały przekazane do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. To właśnie tam prowadzone są badania metodą PCR, polegającą na wykrywaniu materiału genetycznego wirusa. Warto dodać, że osoby u których podejrzewano zachorowanie na koronawirusa zostały objęte stałą opieką lekarską w bytomskim szpitalu.
 

Wszystkie procedury w naszym mieście zadziałały prawidłowo. Nasz szpital, dysponujący 60 łóżkami,  jest przygotowany na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem koronawirusa – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Apeluję również do mieszkańców o zachowanie spokoju oraz przestrzeganie przede wszystkim zasad higieny – dodaje Mariusz Wołosz.

4 marca w Urzędzie Miejskim w Bytomiu odbyło się spotkanie przedstawicieli Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, z udziałem m.in.: władz miasta, służb miejskich, straży pożarnej, Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu. Jego tematem były nie tylko wdrożone już procedury związane z zagrożeniem koronawirusem i metody zapobiegania jego rozprzestrzenianiu, ale również rozmawiano na temat aktualnej sytuacji związanej z wystąpieniem podejrzenia koronawirusa u dwóch pacjentów bytomskiego szpitala.

Warto podkreślić, że Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych:

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

 

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

 

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

 

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).
 

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.

Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu SanitarnegoMinisterstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Komentarze (13)    dodaj »

 • Doris

  Straszne to co sie dzieje wirhus szaleje zabiera zycie ludziom jak sie tu nie bać??Boze dopomoz nam

 • Obawiajaca sie o swoje zycie

  Powinno sie podawac z jakiego rejonu danego miasta oraz nazwe ulicy,jest osoba zarazona koronowirusem.Chodzi tu szcczegolnie o wiezowce,gdzie mieszka duzo ludzi(np w moim jest 110 mieszkan). Osoby zarazone ,ktore w tej chwili maja kwarantanne albo juz sa w szpitalu,mogly zarazic duzo ludzi np.przez sama stycznosc w ciasnych windach

  • Obawiajaca sie o swoje zycie
   2020-04-15 17:00
  • odpowiedz
 • Kas

  Mamy tu do czynienia z prawdziwym zagrożeniem. Ludzie nie lekceważcie zaleceń pracodawcy ułatwcie ludziom pozostanie w domach na 3 tygodnie. Wirus jest bardzo groźny nie tak jak podają niektóre medlia określając go mianem łagodnej grypy. Chiny od dawna prowadziły badania nad metodą depopulacji społeczeństwa i tu mamy efekt tej pracy. Początkowo chcieli tylko wypróbować nowego wirusa na populacji jednak przerosło to ich oczekiwania i wymknęło się spod kontroli. Teraz podjęli radykalne działania by sytuację opanować. Lekarstwa są mało skuteczne na ciężkie przypadki. Wirus jest wyhodowany sztucznie jest więc bardzo odporny i zaraźliwy jak bomba biologiczna! Najlepszą metodą jest izolacja i nie rozprzestrzenianie wirusa! Powinien być wdrożony specjalny system zaopatrzenia ludności bez wizyt w sklepach!!!!!

 • alibaba

  "Chiny od dawna prowadziły badania nad metodą depopulacji społeczeństwa i tu mamy efekt tej pracy. Początkowo chcieli tylko wypróbować nowego wirusa na populacji jednak przerosło to ich ...." Co za bzdura !! . PiSowiec ? .

 • marco

  Podmiot wykonujący działalność leczniczą 4Nazwa: Szpital Specjalistyczny nr 1 w BytomiuAdres: Bytom 41-902 Stefana Żeromskiego 7Telefon: 32 396 32 00Identyfikator REGON: 270235840Miejsce udzielania świadczeń 1Nazwa: Oddziały i PracownieAdres: Bytom 41-902 Stefana Żeromskiego 7Telefon: 32 396 32 00Nazwa: Oddział Obserwacyjno-ZakaźnyAdres: Bytom 41-902 Aleja Legionów 49Telefon: 32 281 92 41Ze strony NFZ szpitale wyselekcjonowane do walki z COVID-19nie roznoście wirusa !! pilnujcie zaleceń

 • Romek

  A w Bytomiu dalej są odwiedziny w Szpitalach, Tych chorych najłatwiej zarazić - nie dziwmy się jak epidemia ogarnie nasze miasto.

 • Ola

  dużo ukrywają bo boją się paniki

 • Pis

  Tego jest więcej tylko ukrywają, tylko jaki to ma sens?

 • Gucio

  A czemu do 1-ki a nie do zakaźnego ?

 • Aga

  Zakaźny ma też nr 1

 • aaa

  nie ma zakaźnego , to historia

 • bas

  To co z tą drugą osobą?

 • Lelum

  Jak nie podają to chyba oznacza pozytywny wynik.... Tak mi się wydaje... Obym się mylił.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również