Wiadomości z Bytomia

Wybór wózka widłowego do firmy – na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2018-11-19 10:30

Wybór odpowiedniego wózka widłowego, który idealnie wpasuje się w potrzeby firmy, to dość skomplikowana sprawa – na rynku dostępnych jest wiele modeli, różniących się parametrami technicznymi, napędami, a także wygodą ich użytkowania. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka?

Specyfika firmy a odpowiedni wózek

Jeśli chcesz mieć wózek widłowy w firmie, zastanów się, jakie zadania będzie musiał wykonywać pojazd oraz w jakich warunkach przyjdzie mu pracować. Przeanalizuj przede wszystkim:

  • miejsce i warunki klimatyczne, w których sprzęt będzie eksploatowany,
  • podłoże, po jakim będzie się poruszał – od tego zależy wybór rodzaju ogumienia,
  • wysokość pomieszczenia i regałów – na tej podstawie dopasujesz wysokość masztu wózka,
  • intensywność wykorzystywania,
  • trasę, po której wózek będzie się przemieszczał – jej szerokość, długość i ewentualne przeszkody.

Czołowi producenci widlaków

Wybierając wózek widłowy dla swojej firmy, najlepiej zdecydować się na produkt sprawdzonej marki – topowy producent to gwarancja niższej awaryjności i wyższego komfortu obsługi maszyny. Najlepiej postawić na widlaka jednej z poniższych marek:

  • Jungheinrich,
  • Linde,
  • Toyota,
  • Nissan,
  • Mitsubishi,
  • Komatsu,
  • Yale,
  • Hyundai,
  • GPW.

Każdy z wymienionych producentów posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji wózków widłowych, a przy tym nie boi się wprowadzania do ich konstrukcji innowacyjnych rozwiązań – przykładowo, Systemu Aktywnej Stabilności (Toyota) czy instalacji LPG (Mitsubishi). Wiodące marki proponują również wiele, różnorodnych modeli widlaków, dzięki czemu łatwiej znaleźć w ich ofercie pojazd, pasujący do potrzeb danej firmy.

Najważniejsze parametry i cechy wózków widłowych

Przy wyborze wózka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego udźwig – musi on być dostosowany do ilości i rodzaju towarów, które będą transportowane z pomocą urządzenia. Poza udźwigiem nominalnym, należy sprawdzić również wykres spadku udźwigu, w zależności od ciężaru towaru – pozwoli to na przewidzenie zachowania wózka pod różnymi obciążeniami.

Kolejną kwestią jest napęd – wyróżniamy wózki elektryczne, z silnikiem Diesla oraz z instalacją LPG. Pierwsze sprawdzą się w zamkniętych przestrzeniach, z kolei drugie można stosować wyłącznie na zewnątrz. Wózki na LPG są z kolei uniwersalne – mogą pracować zarówno wewnątrz magazynu, jak i na świeżym powietrzu.

Dobierając wózek, trzeba również zastanowić się nad rodzajem jego masztu i wysokością podnoszenia. Możesz wybrać widlaka z masztem simplex, duplex lub triplex. Dwa pierwsze rodzaje najlepiej spisują się podczas niskiego podnoszenia towarów, z kolei trzeci jest stworzony do wyższego składowania ładunków. Większość wózków posiada znormalizowaną, maksymalną wysokość podnoszenia, wynoszącą 3,3 m, więc jeśli potrzebujesz sprzętu, z pomocą którego towary będzie można ustawiać wyżej, musisz zdecydować się na specjalny wózek wysokiego składowania.

Istotny jest również rodzaj kół wózka – mogą być w nim stosowane opony pełne bądź pneumatyczne. Wariant pełny, superelastyczny, jest bardziej żywotny, lecz ma niższy stopień amortyzacji, przez co jest stosowany w wózkach, które pracują na równych powierzchniach. Jeśli pojazd ma poruszać się po nierównościach, lepiej wybrać model, wyposażony w opony pneumatyczne.

Nowy czy używany?

Przy zakupie wózka widłowego do firmy, jednym z kluczowych aspektów jest również jego cena. Jeśli koszt zakupu nowego wózka przekracza budżet Twojego przedsiębiorstwa, warto zdecydować się na model używany, koniecznie jednej z wiodących marek – sprawdzony producent to gwarancja długiej żywotności i niskiej awaryjności urządzenia.

Jeśli zakupisz używanego widlaka, sprawdź stan elementów, które są szczególnie podatne na zużycie i często podlegają wymianie – zalicza się do nich przede wszystkim rolki i koła nośne oraz koła napędowe i podporowe. Jeśli są zużyte, zakup nowe części do wózków widłowych u sprawdzonego dystrybutora – gwarantuje to wysoką jakość elementów zamiennych oraz ich idealne dopasowanie do Twojego modelu pojazdu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.