Wiadomości z Bytomia

Pulsoksymetr w dobie pandemii - co to za urządzenie i czemu służy?

  • Dodano: 2021-04-22 19:30

Pulsoksymetr to jedno z najważniejszych urządzeń, które powinno się pojawić w każdym domu. Jego rola jest szczególnie istotna w dobie pandemii koronawirusa. Pozwala na dokładny pomiar saturacji krwi. Sprawdza się przede wszystkim u pacjentów, którzy narzekają na problemy z układem oddechowym. Dzięki pulsoksymetrowi można postawić właściwą diagnozę i w porę zareagować na niepokojące zmiany.

Pulsoksymetr - w jaki sposób można go nabyć? 

Pulsoksymetry są łatwo dostępnymi urządzeniami, w które zainteresowani wyposażą się w aptekach.  Zakup pulsoksymetru online jest opcją, która pozwala zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. W ten sposób można na spokojnie przeanalizować dostępne rodzaje i modele, a na samym końcu zdecydować się na odpowiedni dla własnej rodziny. Przy okazji pacjenci nie będą się niepotrzebnie narażać na kontakt z innymi i zadbają o swoje zdrowie.Ż 

Pulsoksymetr - na jakiej zasadzie działa? 

Atutem pulsoksymetru jest jego precyzyjne i niezawodne działanie. Pozwala na regularne monitorowanie poziomu wysycenia hemoglobiny tlenem. Działa na zasadzie wysyłania fal świetlnych o różnej długości, które na podstawie różnic pochłaniania ich przez hemoglobinę, obliczają stopień nasycenia krwi tlenem. Przeprowadzanie badania jest nieinwazyjne oraz bezbolesne. Korzystają z niego głównie osoby starsze, chociaż nie jest to reguła. W większości przypadków urządzenie zakłada się na palec i oczekuje się na podawany w procentach wynik.  

Korzystanie z pulsoksymetru - jakim osobom przyda się to urządzenie? 

Skorzystać z pulsoksymetru warto przede wszystkim wtedy, gdy pacjenci mają uporczywe problemy z prawidłowym oddychaniem. Poza tym zaleca się stosować urządzenie w przypadku: 

  • nadciśnienia, 
  • cukrzycy, 
  • kobiet w ciąży, 
  • osób pracujących na sporych wysokościach, 
  • osób uprawiających intensywną aktywność fizyczną, 
  • chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Pulsoksymetr może się przydać przy chorobach przewlekłych, więc zawsze warto mieć go pod ręką. Nie jest to zbyt drogi sprzęt, ponieważ większość modeli można zakupić za kilkadziesiąt złotych (oczywiście zdarzają się również te po kilkaset złotych). Urządzenie pozwala na sprawne wykrycie wszelkich nieprawidłowości. 

Pulsoksymetr - jakie są jego rodzaje? 

Obecnie na rynku można zakupić różne rodzaje pulsoksymetrów. Ze względu na sposób działania można wyróżnić pulsoksymetry: 

  • napalcowe - jak wskazuje nazwa zakłada się je na palec. Urządzenie dedykowane do użytku domowego. Pomiaru można dokonać w dowolnie wybranym momencie i bez trudu odczytać wynik. W razie potrzeby z tej odmiany pulsoksymetru pacjenci skorzystają również w przerwie od pracy oraz w trakcie podróży; 
  • stacjonarne - zazwyczaj korzysta się z nich w szpitalach i placówkach medycznych. Związane jest to z występowaniem większej liczby przydatnych funkcji. Takie pulsoksymetry pozwalają m.in. na pomiar oddechu i ciśnienia. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.