Wiadomości z Bytomia

Kompleksowe ubezpieczenie samochodowe - co to jest i czy warto?

 • Dodano: 2022-06-10 08:45, aktualizacja: 2022-06-10 09:16

Ubezpieczenie kompleksowe to rodzaj ubezpieczenia samochodowego, które może pomóc w zapewnieniu ochrony finansowej, jeśli Twój samochód zostanie uszkodzony w wyniku czegoś innego niż wypadek. Jest bardzo przydatne w sytuacji, w której musiałbyś zapłacić za szkody wynikające z klęsk żywiołowych, kradzieży lub wandalizmu. Jeżeli pojazd jest finansowany przez bank lub wzięty w leasing, to w umowie może być zawarta klauzula o wymogu pełnego ubezpieczenia pojazdu. W innym wypadku wystarczy ubezpieczenie OC (więcej na ten temat znajdziesz na stronie https://najtaniejuagenta.pl/ubezpieczenia-oc/). Oto co powinieneś wiedzieć o pełnym ubezpieczeniu - co obejmuje i kiedy jego wybór jest najkorzystniejszy, czy wręcz sensowny.

Co obejmuje kompleksowe ubezpieczenie samochodu?

Kompleksowe ubezpieczenie samochodu obejmuje szkody w Twoim samochodzie, które są spowodowane przez inne czynniki niż kolizje. Obejmuje to szkody wynikające z takich wydarzeń, jak:

 • Klęski żywiołowe (np. trzęsienia ziemi, powodzie, huragany, gradobicie i trąby powietrzne).

 • Ogień.

 • Zamieszki.

 • Wandalizm.

 • Kradzież.

 • Spadające lub wystające przedmioty (np. drzewa, gałęzie lub lód).

 • Zepsute przednie szyby.

 • Uszkodzenia spowodowane przez zwierzęta (np. przewody uszkodzone przez gryzonia lub jelenia biegnącego przed Twoim samochodem).

Czego nie obejmuje kompleksowe ubezpieczenie samochodu?

Całościowe ubezpieczenie ogranicza się do szkód, które nie są spowodowane kolizją. Ten rodzaj polisy zazwyczaj nie obejmuje:

 • Uszkodzenia innego pojazdu.

 • Koszty Twojego leczenia, innego kierowcy lub pasażerów.

 • Koszty prawne wynikające z wypadku.

 • Własność osobista skradziona z Twojego pojazdu.

Warto zauważyć, że zakres ubezpieczenia może się różnić w zależności od ubezpieczyciela. Jak znaleźć najlepszego, a zarazem najtańszego? Korzystaj z portali internetowych, agregatorów ofert, porównywarek lub wyszukiwarek OC/AC - np. wyszukiwarka OC najtaniejuagenta.pl. Zawsze konsultuj się z interesującym Cię ubezpieczycielem, aby w pełni zrozumieć polisę, w tym objęte ubezpieczeniem zagrożenia oraz wszelkie jej ograniczenia.

Jak działa kompleksowa ochrona?

Jeśli Twój pojazd jest uszkodzony i objęty kompleksową polisą ubezpieczeniową, możesz skontaktować się z ubezpieczycielem i złożyć reklamację. Jeśli roszczenie zostanie zatwierdzone, zapłacisz swój udział lub kwotę, którą zgadzasz się zapłacić z własnej kieszeni podczas składania wniosku. Twój ubezpieczyciel pokryje pozostałe wydatki. Całkowite limity ubezpieczenia zazwyczaj są oparte na rzeczywistej wartości pojazdu w momencie wypadku (a nie na tym, ile za niego wcześniej zapłaciłeś).

Jeśli Twój samochód poniósł szkody w wysokości 5000 złotych po wichurze i masz kompleksową polisę z odliczeniem w wysokości 500 złotych, zapłaciłbyś 500 złotych na poczet kosztów naprawy. A jeśli wartość Twojego samochodu jest wyższa niż koszt naprawy, Twój ubezpieczyciel pokryje pozostałe 4500 złotych. Jeśli jednak wartość Twojego samochodu jest niższa niż koszt naprawy, ubezpieczyciel prawdopodobnie wypłaci faktyczną wartość samochodu.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.