Wiadomości z Bytomia

Jak sprawdzić rzetelność firmy? Do dyspozycji mamy różne wyszukiwarki

  • Dodano: 2023-11-02 14:15

Spora część firm działa nie tylko w przestrzeni lokalnej, otwierając siedziby, które można odwiedzić, ale również w internecie. To daje spore możliwości oszustom, którzy podszywają się pod różne firmy i tworząc fikcyjne strony internetowe, oferują swoje usługi. Jeśli z nich skorzystamy, nie tylko nie otrzymamy usługi czy towaru, ale możemy mieć problem z odzyskaniem pieniędzy. Warto więc korzystać z różnych wyszukiwarek, które pozwolą nam na sprawdzenie danego kontrahenta i upewnienie się, że faktycznie istnieje i jego działalność funkcjonuje tak, jak powinna.

Czy każda osoba ma nadany NIP?

Do 2012 roku każda osoba, która była podatnikiem, musiała posiadać numer NIP. To właśnie on pozwalał na identyfikację takiej osoby i sprawdzenie, czy wywiązuje się z nałożonych na nią obowiązków odnośnie opłacania podatku. Po tym czasie numer NIP przyznawany jest jedynie przedsiębiorcom, co nie tylko pozwala na sprawdzenie podatku, ale również tego, czy opłacają oni składki na ubezpieczenie. W przypadku podatników, którzy nie są przedsiębiorcami, wystarczy podanie samego numeru PESEL. Nie mniej, jeśli ktoś już ma nadany numer NIP, to obowiązuje on przez całe jego życie i nie jest usuwany. Szukając informacji o danej firmie, możemy skorzystać z wyszukiwarki na stronie: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-nip.

Co nam mówi numer REGON?

Jest jeszcze jeden sposób na sprawdzenie informacji o firmie. To siedmiocyfrowy numer REGON. Dwie pierwsze cyfry to wyróżnienie terytorialne, sześć kolejnych to numer seryjny, a ostatnia jest cyfrą kontrolną. Taki numer nadawany jest ludziom, którzy prowadzą działalność gospodarczą lub posiadają gospodarstwo rolne. Mają go również osoby prawne czy jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej. Jeżeli będziemy chcieli sprawdzić m.in., ilu pracowników zatrudnia dana firma, to możemy wejść na stronę: https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-regon. Tam, podając w odpowiednim miejscu numer REGON, uzyskamy taką informację, jak i szereg innych, które przybliżą nam działalność takiej firmy.

Jakie zmiany zachodziły w firmie? To pokaże nam KRS

Czasami jakaś firma rozpoczyna działalność i mimo upływu lat, działa na tych samych zasadach. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy dochodzi do jej połączenia z inną firmą albo odwrotnie – jej podziału. Mając numer KRS i korzystając z takiego narzędzia, jakim jest https://aleo.com/pl/funkcje/baza-firm/wyszukiwarka-krs, będziemy mogli otrzymać informacje, które będą przedstawiać w jakiś sposób historię przedsiębiorstwa. Co więcej, przy okazji mamy szansę sprawdzić, kto wchodzi w skład organu reprezentującego daną firmę i dowiedzieć się, jak prezentuje się opinia biegłego rewidenta odnośnie sprawozdania finansowego. Wszystkie te informacje jesteśmy w stanie znaleźć w miarę szybko, co może okazać się pomocne w różnych sytuacjach. Warto sprawdzać firmy, z którymi współpracujemy, ponieważ może się okazać, że dzięki temu uda nam się uniknąć wielu kłopotów.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.