Wiadomości z Bytomia

Dom czy mieszkanie - co wybrać?

  • Dodano: 2021-04-12 13:00

Osoby, które dopiero planują zakup nieruchomości w celach mieszkalnych, często wahają się nie tylko nad tym, czy wybrać rynek pierwotny czy wtórny, ale także – czy lepszym pomysłem będzie inwestycja w dom, czy w mieszkanie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak odpowiedzieć sobie na kilka pytań – i mieć świadomość, że oba rozwiązania mają pewne wady.

Koszty domu a koszty mieszkania

Zakup domu jednorodzinnego czy nawet segmentu to niemal zawsze większy wydatek od zakupu mieszkania – niezależnie, czy chodzi o nowe domy na Śląsku czy o domy z rynku wtórnego na Mazurach. Większe koszty zakupu wynikają z kilku czynników. Po pierwsze – od powierzchni. Większość domów ma powierzchnię przekraczającą 60 m2 – i to zazwyczaj znacznie. Oprócz tego kupujący nieruchomość nabywa także grunt, najczęściej o powierzchni nie mniejszej niż 300 m2.

Wyższa cena domu jednorodzinnego wynika również z tego, że jest to odrębny budynek – nabywca nie dzieli go z innymi lokatorami. Do jego całkowitej dyspozycji pozostaje również zakupiona działka, którą może dodatkowo zagospodarować. Dla wielu osób to niezwykle istotny aspekt; wpływa on jednak na wartość nieruchomości.

Mimo to warto pamiętać, że wprawdzie zakup domu jest znacznie droższą inwestycją, ale za to nabywca nie ponosi później kosztu czynszu – jedynie raz na rok opłaca stosunkowo niewielki podatek od nieruchomości.

Lokalizacja: przedmieścia czy centrum?

Osoby, które nie są pewne, czy lepiej zainwestować w dom czy w mieszkanie, powinny wziąć pod uwagę także kryterium lokalizacji. Zdecydowana większość budynków jednorodzinnych na sprzedaż jest zlokalizowana raczej na obrzeżach miast lub w miejscowościach graniczących z dużymi aglomeracjami. Nie brakuje też ofert sprzedaży domów jednorodzinnych w małych miejscowościach. Dla osób, które cenią sobie spokój i kontakt z naturą, zakup domu może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak komuś zależy na lokalizacji bliżej centrum, dobrym połączeniu komunikacyjnym czy na bliskości lokali usługowych, sklepów lub placówek edukacyjnych, znacznie łatwiej będzie mu znaleźć mieszkanie spełniające te kryteria.

Dom to większa swoboda, ale i więcej obowiązków

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik – czyli obowiązki wynikające z posiadania budynku jednorodzinnego. Po pierwsze – właściciele domów muszą samodzielnie dbać o stan techniczny nieruchomości. Kolejne obowiązki wiążą się zazwyczaj z ogrzewaniem domu – większość budynków ogrzewana jest przy pomocy kotłów, których obsługa wymaga (mniejszego lub większego) zaangażowania właściciela nieruchomości. Ponadto posiadanie budynku jednorodzinnego to także obowiązki związane z utrzymaniem działki czy podjazdu.

Podsumowując – przed odpowiedzią na pytanie „dom czy mieszkanie” warto sobie zadać szereg pytań pomocniczych i zastanowić się, co jest dla nas najistotniejsze. Dla wielu osób będzie to większa swoboda, dostęp do własnego ogródka i niskie koszty stałe, dla innych – dogodna lokalizacja, niższy koszt zakupu czy wygoda, jaka wynika z braku dodatkowych obowiązków.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.