Wiadomości z Bytomia

10 rad doświadczonych freelancerów, które pozwolą Ci dobrze funkcjonować

  • Dodano: 2024-05-09 15:00, aktualizacja: 2024-05-10 21:32

Praca jako freelancer daje możliwość osiągania wysokich dochodów i uczestnictwa w ciekawych projektach. Dzięki niej można podejmować pracę z dowolnego miejsca na świecie lub współpracować z wieloma firmami z branży. Jeśli chcesz pracować jako wolny strzelec, powinieneś pamiętać, że ta kusząca forma zatrudnienia ma swoje pułapki. Poznaj 10 rad od doświadczonych freelancerów, dzięki którym ich unikniesz.

1. Skupiaj się wyłącznie na pracy

Robienie zakupów, gotowanie obiadu lub wykonywanie innych obowiązków domowych w trakcie pracy zdalnej początkowo wydaje się dobrym rozwiązaniem. Niestety, to prosta droga do zatarcia granicy pomiędzy pracą a życiem osobistym. W czasie pracy skupiaj się wyłącznie na obowiązkach zawodowych, a obowiązki domowe zostaw na później.

2. Unikaj rozpraszaczy

Gdy szef nie siedzi przy sąsiednim biurku, a współpracownicy znajdują się po drugiej stronie komputera, pojawia się pokusa zajmowania się innymi rzeczami niż pracą. Telewizor w tle, głośna muzyka lub dźwięki prywatnego komunikatora w telefonie rozpraszają Twoją uwagę. W czasie pracy wyłącz wszystkie rozpraszacze, by utrzymać wysoki poziom koncentracji.

3. Utrzymuj porządek w komputerze do pracy

Freelancer pracujący zdalnie zawsze powinien dbać o porządek na pulpicie komputera oraz w zapisanych plikach. Pliki z dziełami opisuj według jednego schematu i przechowuj je w folderach uwzględniających podział na klientów, projekty itp. Dzięki temu ograniczysz ryzyko przypadkowego przesłania poufnych informacji do niepowołanej osoby, usunięcia pliku z gotowym projektem i zgubienia ważnych danych od klienta.

4. Twórz kopie zapasowe plików

Awaria komputera lub dysku z danymi to koszmar freelancera tworzącego dzieła cyfrowe. Regularnie twórz kopie zapasowe swoich plików. Nie musisz pamiętać o ich ręcznym wykonywaniu, gdyż możesz ustawić automatyczne tworzenie kopii zapasowej np. raz dziennie.

5. Zadbaj o harmonogram pracy

Jednego dnia pracujesz od 6 do 18, a następnego od 17 do 22? To błąd. Stwórz swój własny, regularny harmonogram pracy i trzymaj się go na co dzień. Wybierz godziny pracy i ustal czas na odpoczynek. Dzięki temu zachowasz work life balance. Raport Useme z 2023 roku wykazał, że aż 90 proc. freelancerów pracuje z domu, dlatego zadbaj o rozdział życia zawodowego i prywatnego (źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/praca-bez-szefa-kim-sa-polscy-freelancerzy).

6. Ustal czas na odpoczynek

Jako freelancer sam ustalasz godziny pracy i liczbę zleceń do wykonania. Pamiętaj jednak o codziennym odpoczynku. Wypracuj każdego dnia co najmniej kilka godzin na rzeczy niezwiązane z pracą, w tym relaks. W przeciwnym razie szybko wpadniesz w wypalenie zawodowe.

7. Regularnie kontaktuj się z klientami

Jest to ważne, zwłaszcza gdy pracujesz zdalnie. Odpisuj na maile i odpowiadaj na telefony możliwie codziennie. Nie musisz robić tego w wolne weekendy, jednak w dni robocze nie karz klientom czekać na odpowiedź dłużej niż 24 godziny.

8. Nie przeciążaj się pracą

Im więcej zleceń, tym lepiej? Niekoniecznie. Freelancer na początku kariery często wpada w pułapkę przyjmowania zbyt dużej liczby zleceń. Pamiętaj o rozsądnym planowaniu czasu pracy i bierz tylko tyle projektów, ile realnie możesz wykonać w wymaganym terminie.

9. Zadbaj o rozwój zawodowy

Jeśli chcesz zachować konkurencyjność w branży i podążać za trendami, dbaj o swój rozwój zawodowy. Bierz udział w kursach i szkoleniach, zdobywaj certyfikaty, korzystaj z porad innych freelancerów. Dzięki temu będziesz wykonywać swoją pracę lepiej i efektywniej.

10. Stwórz przyjazne miejsce pracy

Bez względu na to, czy pracujesz z domu, czy z wynajętego biura, zadbaj o przyjazne miejsce pracy. Korzystaj z wydajnego komputera i stabilnego łącza internetowego. Wybierz wygodny, funkcjonalny fotel i biurko o wysokości dostosowanej do Twojego wzrostu. W ten sposób zadbasz o swój komfort i zdrowie kręgosłupa.

11. Wszyscy freelancerzy popełniają błędy

Nieważne, jak bardzo będziesz się starać i do ilu rad od doświadczonych freelancerów się zastosujesz, z pewnością popełnisz błędy w swojej pracy. Tylko od Ciebie zależy, jak duże będą ich konsekwencje i ile czasu zajmie Ci ich naprawienie. Im szybciej zdasz sobie sprawę, że kierujesz się niewłaściwymi priorytetami lub stosujesz złe strategie pozyskiwania klientów, tym większe zyskasz szanse na powodzenie w pracy jako freelancer.

Lista rad dla freelancerów może być nieco inna w zależności od tego, w jakiej branży działasz. Niektóre porady będą najważniejsze dla grafików i copywriterów pracujących zdalnie, inne dla specjalistów kręcących filmy dronem i fotografów, którzy pracują w miejscu wskazanym przez klienta. Korzystaj z doświadczeń innych freelancerów i własnych oraz nie popełniaj w kółko tych samych błędów, a odniesiesz sukces jako wolny strzelec.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.