Wiadomości z Bytomia

Upamiętnią Żołnierzy Wyklętych. Oto trasa Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych

  • Dodano: 2023-02-24 06:00, aktualizacja: 2023-02-23 15:14

Już w najbliższą niedzielę, 26 lutego w naszym mieście już po raz siódmy odbędzie się Bytomski Bieg Pamięci Żołnierzy Niezłomnych. Wydarzenie to jest nie tylko okazją do sprawdzenie swojej kondycji przez miłośników aktywności na świeżym powietrzu, ale przede wszystkim ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych, którzy podjęli walkę nie godząc się na narzucony siłą ustrój i zmiany polityczne w powojennej Polsce.

Przypomnijmy, że 26 lutego odbędą się dwa biegi. Pierwszy o 12:15 rozpocznie się bieg rekreacyjny na dystansie 1963 m, zaś o 13:00 rozpocznie się bieg główny na dwóch dystansach - 5 i 10 km. 21 lutego poznaliśmy trasę biegu głównego, która będzie inna niż w poprzednich latach.

Biegacze jak zawsze rozpoczną bieg w Parku im. Franciszka Kachla, a dalej pobiegną ulicami:

  • Chrzanowskiego,
  • Woźniaka,
  • Dworską,
  • Odrzańską,
  • Woźniaka,
  • Jaworową,
  • Fałata,
  • Kraszewskiego,
  • al. Legionów,
  • Olimpijską,
  • Tarnogórską
  • Park Kachla.

Warto dodać, że istnieje jeszcze możliwość zapisania się w dniu biegu jednak organizator nie gwarantuje otrzymania koszulki oraz pamiątkowego medalu. Biuro zawodów w tym dniu czynne będzie od 10:30 do 12:30.

Bytomski Bieg Pamici onierzy Niezomnych  mapa

Mapa Bytomskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Niezłomnych - źródło: Organizator Biegu

Uwaga kierowcy! W związku z biegiem między godziną 12:30 a 16:00 kierowcy na ulicach: Chrzanowskiego, Woźniaka, Dworskiej, Odrzańskiej, Jaworowej, Fałata, Kraszewskiego, al. Legionów, Olimpijskiej oraz Tarnogórskiej mogą spodziewać się czasowych utrudnień drogowych. UM Bytom apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zmian w organizacji ruchu ww. godzinach biegu.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Strefa Sportów Siłowych Strefa Byków wraz z Katarzyną Szołtysik-Kaczmarek przy współudziale Gminy Bytom i bytomskiego OSiRu.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia niepodległościowego, walczącym z komunistycznym totalitaryzmem od roku 1944 oraz popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, w szczególności mieszkającego po wojnie w Bytomiu płk. Piotra Woźniaka - „Wira”, skazanego przez komunistyczny sąd na karę śmierci, zamienioną na 10 lat więzienia, autora książki “Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL”.

Piotr Woźniak w czasie II wojny światowej był żołnierzem Armii Krajowej. Brał udział w Akcji Burza, a po wkroczeniu na tereny Polski armii sowieckiej walczył w organizacji NIE. W 1947 roku Woźniak ujawnił się w ramach tzw. amnestii. Wraz z żoną przyjechał do Bytomia i rozpoczął pracę jako nauczyciel. W sierpniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przewieziono go do Rzeszowa, gdzie mimo ciężkich tortur nie załamał się w śledztwie. Skazany na karę śmierci, cudem jej uniknął, bowiem Najwyższy Sąd Wojskowy anulował jego poprzednie wyroki, skazując Woźniaka na 10 lat więzienia. Na wolność Piotr Woźniak wyszedł dopiero w 1955 roku.

Po wyjściu na wolność rozpoczął studia magisterskie, następnie uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych i podjął pracę jako nauczyciel. Jego książka „Zapluty karzeł reakcji. Wspomnienia AK-owca z więzień w PRL” wyszła nakładem paryskiego wydawnictwa Spotkania. Piotr Woźniak zmarł w 1988 roku i został pochowany na cmentarzu Mater Dolorosa.

1 marca w całej Polsce obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tę walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. W 2011 roku Sejm Rzeczypospolitej Polski ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Co roku w całej Polsce organizowane są uroczystości upamiętniające ich działalność, marsze pamięci, biegi, dyskusje oraz spotkania, w których młodzież poznaje prawdziwą historię Żołnierzy Wyklętych.

Warto dodać, że w Bytomiu 1 marca władze miasta złożą kwiaty przed pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego w Bytomiu /pomnik znajduje się przed budynkiem Urzędu Miejskiego przy ul. Parkowej 2/ dla uczczenia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - polskiego święta państwowego poświęconego upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia w Polsce.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Związkowi Radzieckiemu. Większość akcji oddziałów podziemia antykomunistycznego było wymierzonych w oddziały zbrojne Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Urzędu Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej. Podziemie niepodległościowe aktywnie działało także na Kresach Wschodnich, szczególnie na terenie ziemi wileńskiej, grodzieńskiej oraz nowogródzkiej.

Liczbę członków organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na około od 120 do 180 tysięcy żołnierzy, z których zginęło około 9 tysięcy w walkach z komunistyczną władzą. Do dziś nie są znane dokładne liczby dotyczące zamordowanych na podstawie wyroków komunistycznych sądów lub zakatowanych w więzieniach Żołnierzy Wyklętych. Ich liczbę również szacuje się na kilka tysięcy. Wciąż trwające badania prowadzone między innymi przez Instytut Pamięci Narodowej mają na celu zebranie jak największej ilości informacji na temat wysiłku zbrojnego, ale również martyrologii Żołnierzy Wyklętych.

bieg onierzy niezomnych plakat

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również