Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia na 4 Design Days 2023, czyli święcie architektury i designu

  • Dodano: 2023-01-30 11:30

Rewitalizacja Śródmieścia, inwestycje zrealizowane z myślą o potrzebach mieszkańców oraz plany inwestycyjne na kolejne lata. To najważniejsze kwestie, jakie w piątek 27 stycznia zostały poruszone przez prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który był jednym z panelistów odbywającej się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach konferencji 4 Design Days 2023.

- Bytom wchodzi w decydującą fazę procesu rewitalizacji miasta. W tym roku będziemy finalizować wiele kluczowych inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych. W tegorocznym budżecie aż 167 mln zł przeznaczymy na kontynuację rozpoczętych i realizację zaplanowanych inwestycji. Wśród tych inwestycji są remonty kamienic komunalnych, wprowadzające łazienki do każdego z lokali, poprawiające stan techniczny historycznych kamienic w Śródmieściu i Rozbarku, polegające na termomodernizacji i likwidacji nieefektywnych źródeł ogrzewania. Wśród inwestycji, które wpływają również na poprawę jakości życia mieszkańców jest m.in. budowa nowego przedszkola w Miechowicach i rozbudowa przedszkola w Karbiu, modernizacja torowisk tramwajowych, przebudowa głównej linii kolejowej w mieście czy dostosowanie infrastruktury do potrzeb osób z niepełnosprawnością -mówił podczas panelu poświęconego urbanistyce prezydent Bytomia Mariusz Wołosz

Współpraca samorządów z podmiotami prywatnymi kluczem do sukcesu przy rewitalizacji historycznej architektury

Podczas piątkowej debaty, w której wzięli udział prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, a także architekci: Tomasz Bradecki z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Wojciech Kowalczyk z firmy todos architekci Sp. z o.o oraz Rainer Mahlamaki, architekt i współzałożyciel Lahdelma & Mahlamaki architects, dyskusja toczyła się wokół potrzeb architektonicznych polskich miast oraz tego, jak zmieniają się dzielnice w śląskich miastach. Podczas spotkania paneliści rozmawiali o roli samorządów i mieszkańców w zmienianiu oblicza przestrzeni miejskiej.

W debacie prezydent Mariusz Wołosz na przykładzie rewitalizacji historycznych budynków w Śródmieściu, Rozbarku oraz zabytkowej Kolonii Zgorzelec wskazywał, że jest to nie tylko szansa na zmianę wizerunku miasta, ale przede wszystkim na poprawę architektury miejskiej i przywrócenie pięknych, zabytkowych kamienic mieszkańcom miasta. W mieście nadal trwa realizacja projektów unijnych związanych z przebudową ulicy Dworcowej, modernizacją historycznych kamienic przy ul. Piłsudskiego czy kwartału ulic Mickiewicza - Orląt Lwowskich, Katowickiej - Głębokiej - Matejki, ale również zabytkowej Kolonii Zgorzelec, która ma szansę stać się drugim Nikiszowcem.

Ponadto jak podkreślał prezydent Wołosz oprócz kontynuowanych w 2023 roku inwestycji związanych z rewitalizacją, w tym roku rozpocznie się także rewitalizacja Nowej Kolonii Robotniczej w Bytomiu-Bobrku, jak również realizowany będzie przez firmę KBP BWI Polska projekt zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne. Dzięki tej inwestycji już tego lata 1800 mkw. pustych przestrzeni po wyburzonych kamienicach zmieni się nie do poznania.

W tym kontekście, prezydent Wołosz podkreślał współpracę miasta z przedsiębiorcami, którzy skorzystali na zmianach w Gminnym Programie Rewitalizacji, wykorzystując potencjał, jaki drzemie w bytomskiej architekturze. Przypomnijmy, że zaktualizowany Gminny Program Rewitalizacji. Bytom 2020+ umożliwił ubiegania się o unijne pieniądze także podmiotom niezależnym od miasta, w tym wspólnotom mieszkaniowym i przedsiębiorcom, z czego już skorzystali prywatni partnerzy. Jednym z takich modelowych przykładów jest właśnie realizowany projekt przy ul. Kwietniewskiego, a także przy ul. Rycerskiej 1, gdzie powstaje w zabytkowej kamienicy Aparthotel oraz zakończony w 2022 roku remont kamienicy przy ul. Szymanowskiego 2, czyli budynku dawnego kina „Gloria”.

Priorytety i wyzwania przed jakimi stoi Bytom

- Jednym z priorytetów jest rewitalizacja Śródmieścia Bytomia i przywrócenie Śródmieściu funkcji centrotwórczych. Z kolei największym wyzwaniem jest transformacja energetyczna i zmierzenie się ze skutkami trwającej wiele dekad rabunkowej działalności wydobywczej pod Bytomiem - mówił podczas panelu prezydent Mariusz Wołosz. - Wyzwaniem jest też zmiana nastawienia mieszkańców i przekonanie ich do tego, że Bytom to miasto z dużym potencjałem, które może się zmieniać w takim kierunku, jakiego oczekują mieszkańcy - może być nowoczesne i dostosowane do potrzeb bytomian - podkreślał Mariusz Wołosz.

Podczas debaty prezydent Wołosz odniósł się także do najbliższych planów miejskich, związanych z przebudową kanalizacji w ul. Piłsudskiego, ale także projektu utworzenia sieci dróg rowerowych, budowy nowej linii tramwajowej do Miechowic i przebudową dworca autobusowego. Prezydent Bytomia wskazał także na najważniejsze oczekiwania mieszkańców, związane z dobrą jakością usług publicznych, czystą i zadbaną przestrzenią publiczną, tworzeniem miejsc, w których można bezpiecznie i kreatywnie spędzać czas. Ważne jest również - co podkreślał prezydent Wołosz - dbałość o miejsca tworzące historię miasta.

4 Design Days 2023. Czyli święto architektury, designu i nieruchomości

Odbywający się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym 4 Design Days 2023 to czas debat, rozmów, ale także kreowania światowych trendów w architekturze i designie. Udział w wydarzeniu wzięli oprócz znanych polskich i zagranicznych architektów, projektantów oraz znawców designu, także producenci i przedstawiciele firm usługowych i deweloperzy, a także przedstawiciele samorządów.

Podczas wydarzenia poruszono nie tylko sprawy związane z rewitalizacją historycznej architektury w polskich miastach, ale również skupiono się na najważniejszych problemach, z jakimi musi się mierzyć Polska i Europa oraz lokalne społeczności. Rozmawiano również o wciąż trwającej wojnie na Ukrainie, która wpływa na ceny usług i towarów, wzrost kosztów energetycznych, paliw czy innych surowców.

W trakcie spotkań, debat oraz towarzyszących imprezie wydarzeń rozmawiano również o najnowszych trendach w architekturze i budownictwie, roli samorządów w odbudowie substancji miejskiej, a także planach inwestycyjnych gmin, oczekiwań mieszkańców oraz występujących zmianom w przestrzeni publicznej polskich miast, zwłaszcza na Górnym Śląsku.

4 design days

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również