Wiadomości z Bytomia

Lex TVN: W 93 polskich miastach odbyły się protesty w obronie wolności mediów. Także u nas

  • Dodano: 2021-08-10 22:00

We wtorek, 10 sierpnia, w całej Polsce odbyły się protesty w obronie TVN i wolnych mediów. Data jest nieprzypadkowa, bowiem 11 sierpnia Sejm ma zająć się projektem ustawy o radiofonii i telewizji, który forsowany jest przez PiS, a uderzy bezpośrednio w Grupę TVN.


Uczestnicy wydarzenia zebrali się na bytomskim Rynku, tuż obok rzeźby słynnego Lwa. Mieli ze sobą transparenty z napisami „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, „Bronię wolnych mediów”, „Demokracja = wolne media” czy „Wolność słowa”.  Później w korowodzie przeszli przez ulicę Gliwicką, Plac Kościuszki i ulicę Dworcową.

Manifestacje w 93 miastach Polski

Podobne manifestacje zorganizowano w kilkudziesięciu miastach w Polsce. Nieoficjalnie mówili się o 93. Ich inicjatorem jest Komitet Obrony Demokracji.

- My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, "w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny" - stajemy razem - by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska! – zaznaczono na facebookowym profilu Komitetu Obrony Demokracji.

Lex TVN

Impulsem do organizacji wydarzenia jest „lex TVN”, czyli nowelizacja ustawy medialnej. Autorzy projektu wnoszą o doprecyzowanie kwestii udzielania koncesji. Jak czytamy w uzasadnieniu tej propozycji:

- Poselski projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad  nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ponadto wskazania wymaga, że brak precyzyjnych regulacji może powodować dyskryminacyjne traktowanie polskich koncesjonariuszy, w stosunku do koncesjonariuszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w zakresie nakładanych ograniczeń inwestycyjnych.

Trzeba zaznaczyć, że niebawem, bo 26 września wygasa koncesja Grupy TVN na nadawanie na terenie Polski. Do tej pory Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie jej przedłużenia.

Bytom: W 93 polskich miastach odbyły się protesty w obronie wolności mediów. Także u nas

Komentarze (1)    dodaj »

  • Volksdojcz

    Ja tam widzę " hailowanie "

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również