Wiadomości z Bytomia

Fundacja Diakonii im. Matki Ewy z pomocą rodzinom uchodźców

  • Dodano: 2023-02-15 11:15, aktualizacja: 2023-02-15 14:20

Profesjonalne wsparcie psychologów, zajęcia integracyjne i aktywizujące - to tylko część projektów realizowanych przez Fundację Diakonii im. Matki Ewy działającej przy parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach skierowanych do ukraińskich rodzin, które znalazły bezpieczną przystań w Bytomiu.

W ramach dwóch projektów unijnych o tej samej nazwie Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - Bytom - miasto na prawach powiatu, Fundacja Diakonii im. Matki Ewy oraz Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego otoczyła wsparciem 102 uchodźców z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj po 24 lutego 2022 r.

- W projektach, które realizujemy na zlecenie gminy Bytom, biorą udział 102 osoby - 39 dzieci i 63 dorosłych, a liczba uczestników wciąż rośnie.  Nasi pracownicy wsparcia psychospołecznego nawiązali z rodzinami kontakt już w ubiegłym roku, odwiedzając je najpierw w ośrodku przy ul. Kołobrzeskiej, a później przy ul. Rostka - mówi Maja Kamińska, psycholożka, koordynatorka projektu z Fundacji Diakonii im. Matki Ewy.

W ramach tych działań ukraińskie rodziny wzięły już udział w spotkaniach integracyjnych, świątecznych, a od tego roku korzystają też ze wsparcia specjalistów: psychologów, terapeutów i prawnika.

- Rodziny, z którymi pracujemy wkładają dużo wysiłku, by ułożyć sobie życie na nowo - dorośli pracują, dzieci uczęszczają do szkoły. Starają się normalnie żyć, ale nie wiedzą, co dalej, czy zostaną tu dłużej. Po niemal roku z dala od domu, rozłące z rodziną, doświadczeniach wojny, utrzymują się objawy zespołu stresu pourazowego - tłumaczy Maja Kamińska.

Wzajemne zaufanie

Z Fundacją Diakonii im. Matki Ewy ściśle współpracuje Grupa Pedagogów Ulicy UNO, która działa na rzecz ukraińskich dzieci mieszkających w Bytomiu.

- Z naszą ofertą wspólnego spędzenia czasu docieramy do miejsc zamieszkania dzieci. Zależy nam na tym, by to one same zechciały zaprosić nas do siebie. W ten sposób staramy się nawiązywać partnerskie relacje, nie fundując młodym kolejnych lęków związanych z adaptacją w nowym miejscu - mówi Barbara Posłuszna, streetworkerka z Grupy Pedagogów Ulicy UNO. Projekty potrwają do końca czerwca, a jego wartość to ponad 878 tys. zł.

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oś priorytetowa: IX. Włączenie społeczne działanie: 9.2. Dostępne i efektywne usługi społeczne i zdrowotne dla poddziałania: 9.2.10. Usługi społeczne na rzecz ograniczenia skutków kryzysu wywołanego konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - tryb nadzwyczajny.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również