Wiadomości z Bytomia

Bytomscy policjanci pamiętają o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

  • Dodano: 2023-01-31 06:45, aktualizacja: 2023-01-30 18:27

Tragedia Górnośląska to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Wówczas z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób.

W sobotę Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu upamiętnił poległych, składając kwity pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu Miechowicach przy ulicy Frenzla. Stowarzyszenie Pro Fortalicium przygotowało inscenizację historyczną stoczonej walki.

Bytomscy policjanci pamiętają o ofiarach Tragedii Górnośląskiej

W ostatnią niedzielę stycznia w województwie śląskim obchodzony jest Dzień Pamięci o Tragedii Górnośląskiej 1945 roku. To dzień, w którym pamiętamy o mieszkańcach Śląska, którzy stali się ofiarami powojennych zbrodni w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej i władz komunistycznych na tereny Śląska. Wydarzenia, które wówczas miały miejsce w Miechowicach były jedną z najbardziej dramatycznych części historii Tragedii Górnośląskiej. W tamtym czasie z rąk Sowietów mogło zginąć nawet 380 mieszkańców Miechowic. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne.

Dlatego w sobotę 28 stycznia w Bytomiu uczczono pamięć o ofiarach zbrodni. Pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej w Bytomiu Miechowicach przy ulicy Frenzla Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu podinspektor Michał Sokołowski złożył kwiaty. Podczas uroczystości wieńce złożyli również senator Halina Bieda, przedstawiciele władz miasta, Metropolii Górnośląsko – Zagłębiowskiej, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Bytom, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele stowarzyszeń. Następnie Stowarzyszenie Pro Fortalicium przygotowało widowisko historyczne „Walki o Miechowice”.

Była to już siódma edycja rekonstrukcji tragicznych wydarzeń, które rozegrały się pomiędzy 25 a 28 stycznia 1945 roku w Bytomiu. Tym razem w wydarzeniu wzięło udział prawie 300 rekonstruktorów z 30 grup z Polski, Czech oraz Słowacji, a także specjalnie zaproszeni goście, tacy jak Lech Dyblik, Marek Pyś oraz Henryk Gołębiewski. Inscenizacja historyczna „Walki o Miechowice” przyciąga zawsze setki widzów z Bytomia, a także ościennych miast, którzy mogą na żywo zobaczyć, jak wyglądał przebieg walk o Miechowice w styczniu 1945 roku, ale również poznać tragiczne wydarzenia związane z zajęciem tych ziem przez żołnierzy Armii Czerwonej. Nad bezpieczeństwem uczestników tej historycznej imprezy, jak co roku czuwali bytomscy policjanci.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również