Wiadomości z Bytomia

[ZDJĘCIA] Tablica Romana Kostrzewskiego odsłonięta

  • Dodano: 2023-02-13 06:30, aktualizacja: 2023-02-12 21:07

24 października zeszłego roku bytomscy radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ul. Parkowej. W sobotę oficjalnie odsłonięto tablicę upamiętniającą słynnego wokalistę grupy Kat. Tablicę odsłoniła córka oraz ukochana Kostrzewskiego. W uroczystości udział wzięli fani legendy metalu. Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy obecny był Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu.

Wydarzenie to wpisuje się w ciąg działań grupy przyjaciół wokalisty, która funkcjonuje jako Komitet Społeczny Pamięci Romana Kostrzewskiego. W sobotę w Miechowicach bytomskie zespoły metalowe zagrały koncert ku pamięci Kostrzewskiego. Wystąpili: Dimidium Mei, Det Gamle, Prosecutor, Offence oraz Destroyers. Koncert zakończył się występem grupy Besatt.

Tablica Romana Kostrzewskiego odsłonięta

Roman Kostrzewski był ściśle związany z Bytomiem. Wniosek dotyczący uhonorowania artysty złożyli przedstawiciele powołanego w tej sprawie Komitetu Społecznego pamięci Romana Kostrzewskiego, a pomysł poparło 187 mieszkańców Bytomia oraz córka muzyka Natalia Kostrzewska. Wcześniej uchwałę w sprawie uczczenia Kostrzewskiego podjęła Młodzieżowa Rada Miejska w Bytomiu. Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz poparł inicjatywę nadania imienia Romana Kostrzewskiego skwerowi przy ulicy Parkowej w pobliżu krytej pływalni.

Trochę historii

Roman Kostrzewski urodził się 15 lutego 1960 roku w Piekarach Śląskich. Karierę muzyczną rozpoczął w 1981 roku, kiedy w Bytomiu podczas Festiwalu Silesian Rock poznał muzyków, z którymi związał swoją artystyczną ścieżkę. Trzy lata później, w 1984 roku, podczas Festiwalu w Jarocinie, grupa Kat, którą współtworzył, została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność. Był rozpoznawalnym polskim muzykiem, wokalistą i autorem tekstów. Sferą jego działalności muzycznej i artystycznych poszukiwań był thrash metal, heavy metal, dark wave i szeroko rozumiany rock.
Twórczość

Najbardziej znany był jako wieloletni wokalista i lider zespołu Kat (w latach 1981-2004). Był również współzałożycielem grupy Alkatraz, z którą działał artystycznie w latach 2000-2002 oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022). Koncertował w całej Polsce, m.in. u boku takich gigantów ciężkiej muzyki jak Metallica i Iron Maiden. Angażował się także w działalność solową. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu. Był artystą o charakterystycznym brzmieniu głosu, a jego twórczość była pełna tekstów wyróżniających się oryginalnością. Dyskografia artysty obejmuje dwadzieścia albumów muzycznych.

Legenda metalu

W pamięci fanów pozostaną niezliczone koncerty z jego udziałem, inspiracje i projekty muzyczne. Niezależny sposób myślenia, pisania, a także bunt wobec rzeczywistości, w tym sposób bycia na scenie sprawił, iż już za życia stał się legendą polskiej metalowej muzyki.

Artysta, który mieszkał w Bytomiu, zmarł w wyniku choroby nowotworowej 10 lutego 2022 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej. Do końca angażował się w projekty muzyczne i występował na scenie. Wśród fanów hard rocka i metalu został zapamiętany jako niezwykła osobowość, wulkan energii i mocnych emocji na estradzie, jednocześnie będąc człowiekiem, który miał w sobie wiele ciepła i skromności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również