Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Wielkanocne święcenie pokarmów na ludowo

  • Dodano: 2016-03-25 07:45, aktualizacja: 2016-03-24 12:46
Gospodynie wertują już przepisy na wielkanocne baby i mazurki, a w Rozbarku...szykują stroje ludowe na święcenie pokarmów. Warto wybrać się w Wielką Sobotę o 14.00 do kościoła św. Jacka, by przekonać się, jak to dawniej na Śląsku bywało.
 
 
Święcenie pokarmów w strojach ludowych odbędzie się już po raz piąty. Z roku na rok przybywa ludzi, którzy podtrzymują ten obyczaj. W ubiegłym roku było ich ok. 150. Przyjechali nie tylko z Bytomia, ale też Radzionkowa i Piekar Śląskich. Pomysłodawcą tej nowej, bytomskiej  tradycji jest Piotr Mankiewicz, rozbarczanin (dyrektor Muzeum Chleba w Radzionkowie).
 
 
Myli się ten, kto sądzi, że na założenie stroju ludowego decydują się ludzie w sile wieku. Chętnie zakładają go osoby młode, a nawet dzieci. Nic dziwnego. Rozbarczanie dbają o to, by kultywować tradycje już od najmłodszych lat. W Szkole Podstawowej nr 6 w Rozbarku organizowane są na przykład konkursy gwary śląskiej i wiele uroczystości z akcentem regionalnym.
 
 
Warto podkreślić, że ludowe święcenie pokarmów w kościele św. Jacka księża prowadzą w gwarze śląskiej, zaznaczając, że Ślązacy nie powinni wstydzić się swojej mowy. Początek o 14.00.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.