Byli przymusowo zatrudnieni w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Wielu z nich przepłaciło niewolniczą pracę życiem lub zdrowiem. Mowa o Żołnierzach Górnikach Wojskowych Batalionów Pracy. W sobotę /15 października/ upamiętnią ich bytomianie. Przed Teatrem Rozbark odsłonięty zostanie pomnik Żołnierzy Górników.
Uroczystości ku czci Żołnierzy Górników Wojskowych Batalionów Pracy rozpoczną się o 10.00 mszą świętą w ich intencji w kościele pw. Świętej Anny w Bytomiu – Rozbarku przy ul. Chorzowskiej. O godzinie 11.00 pod Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark /ul. Wojciecha Kilara/ w obecności członków Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników, władz miasta oraz mieszkańców, odsłonięty zostanie pomnik poświęcony Żołnierzom Górnikom.
Żołnierze Wojskowych Batalionów Pracy w latach 1949 – 1959 przymusowo byli zatrudniani w kopalniach węgla kamiennego, uranu i kamieniołomach. Do pracy kierowano mężczyzn, których uznawano za przeciwników politycznych, niebezpiecznych dla władzy komunistycznej. W sumie do przymusowej pracy skierowano prawie 200 tysięcy mężczyzn. Około 3 tysiące z nich pracowało w niebezpiecznych warunkach w kopalniach uranu. Fatalne warunki panujące pod ziemią, promieniowanie radioaktywne spowodowało śmierć i liczne choroby wśród górników.
Dzisiaj, Żołnierze Górnicy zrzeszeni są w ponad trzydziestu oddziałach Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy Górników. Pamiętając o swoich kolegach, którzy zmarli w kopalniach, a także chcąc uczcić pamięć wszystkich represjonowanych politycznie Żołnierzy Górników, Związek podjął decyzje o budowie pomnika, który stanie w Bytomiu. Przedstawia on wyłaniający się z kopalnianego chodnika wagonik z urobkiem węgla, na którym położona jest charakterystyczna dla członków wojskowych batalionów pracy czapka żołnierska.
Przypomnijmy, że uchwała w sprawie wzniesienia pomnika Żołnierzy Górników została podjęta przez Radę Miejską w Bytomiu 20 czerwca br.