Wiadomości z Bytomia

Teatromania na celowniku

  • Dodano: 2014-05-08 10:15
Hybryda form i znaczeń, przedstawienia światowych i ogólnopolskich scen mainstreamowych i grup prezentujących spektakle awangardowe, pokazy w plenerze i na deskach Beceku.
 
Zbliża się 16. Międzynarodowy Festiwal Teatromania. Ośmiodniowa teatralna fiesta ruszy 23 maja. 
 
Tarcza strzelnicza, a w niej forma powstała z połączenia bojowego samolotu czołgu i owada. Nasuwają się skojarzenia z wojną. Czym więc „zastrzeli” nas tegoroczny festiwalowy program? Znak graficzny tegorocznej odsłony Teatromanii odwołuje się raczej do czujności teatru wobec otaczającej nas rzeczywistości niż do wojny jako takiej. Choć oczywiście nie zabraknie trudnych tematów związanych np. z konfliktem na Bliskim Wschodzie – tłumaczy Dagmara Gumkowska z Beceku. 
 
Program festiwalu będzie obejmował prezentacje artystów teatru z Norwegii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Czech, Izraela oraz polskie produkcje. Jak zwykle będzie różnorodny i zaskakujący. Zaprezentujemy spektakle podbijające zagraniczne i polskie festiwale, odkryjemy nowe twarze światowego teatru – mówi Gumkowska. 
 
I tak festiwal zainauguruje plenerowy pokaz w wykonaniu hiszpańskiej grupy co.LABse. „Stolik dla dwóch osób”, to teatralny eksperyment, którego głównym założeniem jest interakcja z widzem. Czy bytomianie przyjmą to nietypowe zaproszenie i co z tego wyniknie, przekonamy się już 23 maja o 17.00. Pod gołym niebem wystąpi też Poznański Teatr Usta Usta, który 24 maja zaprezentuje na Rynku multimedialny spektakl „Cykl”. 
 
W programie festiwalu nie zabraknie przedstawień z czołowymi polskimi aktorami: Janem Peszkiem, którego monodram „Jan Peszek. Podwójne Solo” widzowie zobaczą 23 maja w Beceku oraz Anną Seniuk, którą 26 maja będzie można podziwiać w „Obietnicy poranka” w reżyserii Macieja Wojtyszki. Na teatromaniaków czeka także „Dziesięć politycznych piosenek” stworzony przez Centralę i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w reżyserii Michała Zadary” – dokument teatralny o pracownikach i klientach warszawskich kebabów - „Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie” w wykonaniu wrocławskiego Teatru ZAR. 
 
Publiczność zobaczy znakomite spektakle światowych scen teatralnych, m.in. „Taneczny hołd sztuce piłki nożnej” norweskiej grupy Jo Strømgren Kompani. Formacja nie raz gościła już w Bytomiu, a ich sztuki z pogranicza teatru tańca i physical theatre zostały dobrze przyjęte przez odbiorców. Ciekawie zapowiada się też spektakl brytyjskiej formacji Blind Summit Theatre. Określani jako innowatorzy teatru lalkowego, w przedstawieniu „Stół” (25 maja) połączą biblijne inspiracje z brytyjskim humorem. 27 maja w Beceku wystąpi jeden z najbardziej charakterystycznych czeskich zespołów łączący teatr ruchu i elementy teatru alternatywnego - Spitfire Company & Palác Akropolis. Artystki zaprezentują „Antiwords” inspirowany twórczością Vaclava Havla.
 
Na tegoroczną odsłonę Teatromanii złoży się też spektakl Acco Theatre Center - jednego z najważniejszych izraelskich teatrów niezależnych. „Śmierć derwisza” to opowieść z tej części świata, gdzie konflikt i poczucie zagrożenia stały się codziennością. Przedstawienie zostanie wystawione 28 maja w Beceku. Do wspólnego celebrowania sztuki teatralnej zaprasza też poznański Teatr Biuro Podróży, który wraz z młodzieżą z Klas Aktywności Twórczej Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi 29 maja organizuje na Rynku akcje plenerową. 
 
Z kolei 30 maja na ulicach miasta będzie można spotkać barwną paradę norweskiej grupy Stella Polaris. „Święto życia”, bo taki tytuł nosi ten projekt, to efekt kilkudniowych warsztatów przeprowadzonych z młodymi ludźmi – głównie studentami Wydziału Teatru Tańca PWST w Bytomiu. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.