Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Teatr na jesienny czas

  • Dodano: 2016-09-29 09:00

Są dwudziestolatkami. Studiują, bawią się, planują swoją przyszłość. Są Ukraińcami. Czym dla nich jest ojczyzna? W ramach 78. wieczoru z HartOFFaniem Teatrem, w niedzielę, 9 października w Beceku wystawiony zostanie spektakl „Jesteśmy” w wykonaniu kijowskiego Teatru Pralnia i łódzkiego Teatru Szwalnia.

Praca nad spektaklem wynikała (…) z potrzeby dialogu, próby wspólnego doświadczenia aktualnej i dotyczącej nas w równym stopniu rzeczywistości oraz chęci zareagowania na otaczającą nas sytuację społeczną i polityczną. Chcieliśmy odnaleźć niezmienne i warunkujące naszą tożsamość wartości, znaleźć wspólne dla nas – Polaków i Ukraińców – przestrzeni spotkania, nie zapominając o skomplikowanej historii obu narodów – mówi Marcin Brzozowski, reżyser spektaklu.

Teatr Pralnia to grupa artystyczna założona w 2015 roku w Kijowie przez absolwentów Wydziału Lalkarskiego Uniwersytetu Karpenka-Karyi. Zespół tworzą: Kateryna Petrashova, Maria Shtyrbulova, Nadiia Golubtsova, Mariia Ionova, Igor Mytalnykov. Działania grupy skupiają się na tworzeniu spektakli teatralnych, koncertów i performance'ów muzycznych oraz warsztatów artystycznych dla różnych grup i środowisk.

Działający w Łodzi Teatr Szwalnia to przestrzeń otwarta dla działań artystycznych i edukacyjnych, miejsce poszukiwań, współpracy i spotkań twórców teatru, filmu, muzyki i sztuk plastycznych, profesjonalistów i amatorów. Ośrodek powstał z inicjatywy Marcina Brzozowskiego i Stowarzyszenia Targowa 62, zrzeszającego od 2004 roku absolwentów i wykładowców łódzkiej szkoły filmowej. Stowarzyszenie założyli między innymi: Ewa Mirowska, Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski. Teatr Szwalnia jest filią Poleskiego Ośrodka Sztuki. Początek o 19.00.

Spektakl będzie tłumaczony na język polski. Po nim obędzie się spotkanie z zespołem. Kto nie może się doczekać spotkania z ukraińskim twórcami, może sobie skrócić oczekiwanie wybierając się w sobotę, 8 października do pubu przy ul. Rycerskiej 7, gdzie zaplanowano interaktywny performance muzyczny tradycyjnych pieśni ukraińskich w wykonaniu aktorów Teatru Pralnia. Początek koncertu o 18.00.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.