Wiadomości z Bytomia

Szlakiem bytomskich judaików

  • Dodano: 2016-07-19 07:45, aktualizacja: 2016-07-18 16:55

Niedziela, 11 tamuz 5776 rok /według kalendarza żydowskiego/ - pod tą datą zapisała się kolejna już wycieczka z cyklu Poznaj Bytom z przewodnikiem. Tym razem liczna grupa zwiedzających udała się szlakiem bytomskich Żydów.

Zdawać by się mogło, że po żydowskim dziedzictwie w Bytomiu, pozostał już tylko tajemniczy, bo niedostępny na co dzień cmentarz przy ul. Piekarskiej i pamiątkowa tablica na pl. Grunwaldzkim, gdzie do 1938 r. stała synagoga. O tym, że miejsc związanych z obecnością w naszym mieście licznej społeczności żydowskiej jest dużo więcej, przekonali się uczestnicy niedzielnej wycieczki, którzy stosunkowo krótką, acz bogatą trasę przemierzyli wraz z przewodnikami: Teresą Tworek i Tomaszem Śmiałkiem.

Trasa wycieczki obejmowała wspomniany już pl. Grunwaldzki, gdzie 9 listopada 2007 r. odsłonięto, zaprojektowaną przez Stanisława Pietrusę, tablicę oraz stary cmentarz żydowski przy ul. Piastów Bytomskich, o którego istnieniu także przypomina wmurowana w ścianę budynku tablica.

Ciekawostką jest, że wśród zwiedzających znalazły się osoby, które pamiętały jeszcze stary kirkut na wałach miejskich, położenie nieistniejących już zabudowań. Dzieląc się zachowanymi w pamięci obrazami, w doskonały sposób uzupełniały relację przewodniczki.

Tego dnia uczestnicy wycieczki mieli też okazję zajrzeć na podwórko przy ul. Smolenia 4, gdzie w dwóch bliźniaczych kamienicach znajdował się niegdyś żydowski dom starców oraz rytualna łaźnia (mykwa). Ostatnim etapem wycieczki był czynny cmentarz żydowski przy ul. Piekarskiej. Na wpisanym do rejestru zabytków w 2012 r. kirkucie zachował się m.in. się neogotycki dom przedpogrzebowy z ok. 1890 r. Warto też zwrócić uwagę na lapidarium złożone z macew uratowanych ze starego cmentarza.

Mieszkam w Bytomiu od zawsze i niejednokrotnie przechodząc ul. Piekarską czy Żeromskiego nurtowało mnie, jak wygląda to miejsce poniżej widocznych z ulicy, porośniętych bluszczem drzew. Cieszę się, że mogłem zobaczyć to absolutnie wyjątkowe miejsce po tej stronie ogrodzenia – mówił jeden z uczestników wycieczki.

Już w najbliższą sobotę /23 lipca/, kolejna porcja wrażeń. Tym razem na wycieczkę zapraszamy miłośników przyrody, którzy będą mieli okazję przejść wraz z przewodnikiem ścieżkę edukacyjną wśród 150-letnich buków w Rezerwacie Przyrody Segiet.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.