Wiadomości z Bytomia

Strzeż się oszustów - chroń tożsamość!

  • Dodano: 2016-07-06 07:45, aktualizacja: 2016-07-05 14:05
Co pewien czas ostrzegamy przed oszustami podającymi się za pracowników wodociągów, administracji czy osobami, które próbują wyłudzać pieniądze podszywając się pod funkcjonariusza policji. Tym razem przestrzegamy, by nie podawać swoich danych osobowych rzekomym przedstawicielom różnych instytucji bez wcześniejszego upewnienia się, że mamy do czynienia z uprawnionym do zbierania danych podmiotem.
 
 
Zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych każdy kto przetwarza dane osobowe nie będąc do tego uprawnionym podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat. Za przetwarzanie danych ustawodawca zaś przyjmuje jakiekolwiek operacje wykonywane na danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te, które wykonuje się w systemach informatycznych. Niestety w życiu codziennym zdarza się, że osoby nieuprawnione próbują we wszelki sposób dane te od nas wyłudzić.
 
 
Po raz kolejny ostrzegamy przed tego typu oszustami. Apelujemy, by w przypadku wątpliwości, przed kontynuowaniem rozmowy, upewnić się, czy mamy do czynienia z prawdziwymi przedstawicielami danej instytucji. Niestety tzw. "kradzież tożsamości" i związane z nią bezprawne pozyskanie naszych danych osobowych, może być dla nas dotkliwe w skutkach. Oszuści łamiąc obowiązujące prawo i naruszając nasze dobra osobiste, mogą narazić nas na poważne straty materialne, zaciągnąć pożyczki gotówkowe, czy kredyty – zwłaszcza w instytucjach parabankowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.