Wiadomości z Bytomia

Przy ulicy Smolenia 20 powstanie nowe przedszkole i żłobek!

  • Dodano: 2024-07-10 10:45

W budynku dawnych Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Jana Smolenia 20 w Śródmieściu powstanie ośmiooddziałowe przedszkole z oddziałem żłobkowym. Miasto ogłosiło już postępowanie przetargowe.

– Będziemy sukcesywnie zwiększać liczbę miejsc w przedszkolach i oddziałach żłobkowych. W 2023 roku otwarliśmy nowe przedszkole i oddział żłobkowy w Miechowicach, a dzięki pozyskaniu kolejnych zewnętrznych środków, zaadaptujemy budynek po dawnych Zakładach Naprawczych Sprzętu Medycznego na potrzeby utworzenia przedszkola i oddziału żłobkowego – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Budynek wymaga kompleksowego remontu

Budynek dawnych Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Jana Smolenia 20 wymaga kompleksowego remontu. Musi zostać dostosowany do nowej funkcji i spełniać wszystkie normy i przepisy dla obiektu przeznaczonego na potrzeby przedszkola i oddziału żłobkowego, dlatego m.in.: zwiększona zostanie jego powierzchnia użytkowa. Zostaną również przeprowadzone takie prace jak: renowacja i termomodernizacja budynku, remont i przebudowa dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, prace instalacyjne (elektryczne, wodno-kanalizacyjne i wentylacyjne). Wybudowana zostanie kuchnia oraz winda dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Pomieszczenia w budynku będą także dostosowane do obowiązujących przepisów przeciwpożarowych, BHP i sanitarnych.

Inwestycja przewiduje również zagospodarowanie terenu, w tym budowę parkingu z dojazdem, chodnika i placu zabaw, rozbiórkę pomieszczeń gospodarczych, a także zakup wyposażenia dla nowego przedszkola i żłobka.

– To niezwykle ważna inwestycja z punktu widzenia rodziców dzieci ze Śródmieścia. Mieszkańcy centrum zwracają często uwagę na trudności z zapisaniem dziecka do wybranego przedszkola. Dzięki pozyskanym przez miasto środkom zewnętrznym przy ul. Smolenia powstanie nie tylko osmiooddziałowe przedszkole, ale również oddział żłobkowy – mówi zastępca prezydenta Bytomia Adam Fras.

Inwestycja z dofinansowaniem

Modernizacja i adaptacja budynku przy ul. Smolenia 20 na potrzeby przedszkola miejskiego i oddziału żłobkowego zostanie zrealizowana dzięki pozyskanym przez miastom środkom zewnętrznym. Gmina na jej realizację pozyskała środki z Rządowego Funduszu Polski Ład – Programu Inwestycji Strategicznych, z Programu „Aktywny Maluch 2022-2029", a także dotację z Funduszu Odporności Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Ponadto miasto złożyło również wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego.

Wszystkie prace pod nadzorem konserwatora zabytków

Budynek dawnych Zakładów Naprawczych Sprzętu Medycznego przy ul. Jana Smolenia 20 jest wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Obiekt wybudowany w stylu historyzmu około 1890 roku objęty jest ochroną przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla fragmentu obszaru Śródmieścia, dlatego wszystkie prace będą realizowane zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi.

Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 20 miesięcy na realizację całego przedsięwzięcia, co oznacza, że wszystkie prace powinny zakończyć się w 2026 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również