Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Pogrzebowe niedomówienia

  • Dodano: 2010-05-27 11:45
Pogrzebowe niedomówienia

Pod wpływem żalu po stracie najbliższej osoby - płacą, żeby załatwić niezbędne formalności, gdy emocje opadną - czują się oszukani. Ciała osób, które umierają w bytomskich szpitalach trafiają do jednego z zakładów pogrzebowych, często rodziny zmarłych przymusowo zostają klientami tego zakładu.

Według prawa szpital, albo firma, która podpisała ze szpitalem umowę musi za darmo ubrać, umyć i wydać zwłoki rodzinie zmarłego. W Bytomiu na to, co według prawa jest bezpłatne - wystawiane są faktury nawet na 600 złotych.

Na pytanie dlaczego zakład pogrzebowy, który pogrzebu nie organizuje karze sobie płacić - w firmie Walicki nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Dziennikarzom udało się telefonicznie skontaktować z mężczyzną. Ten stwierdził, że sprawą nie powinna zajmować się telewizja, a niezadowoleni klienci zamiast z dziennikarzami - powinni kontaktować się z policją albo prokuraturą.

Ustawa jednak wyraźnie mówi: "Osoba wskazana w regulaminie porządkowym szpitala jest obowiązana zwłoki osoby zmarłej umyć, ubrać i wydać osobie uprawnionej do ich pochowania w stanie zapewniającym zachowanie godności należnej osobie zmarłej. (...) Za te czynności nie pobiera się opłat."

To znaczy, że ciała pacjentów bytomskich szpitali mogą trafiać do firm pogrzebowych, które podpisały ze szpitalami umowy. Te nie mogą jednak pobierać opłat za wydanie zwłok. Osoby, które czują się oszukane przez zakład pogrzebowy mogą szukać pomocy u prawników. Najczęściej po stracie bliskiej osoby - szukają jednak spokoju, a to pozwala spokojnie spać właścicielom zakładów pogrzebowych.
(Łukasz Miąsik, Aktualności)

Źródło: www.kat.tvp.pl
"Informacje z regionu TVP Katowice".

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • ++

    walicki i lacrima w swietochlowicach jedna mafia pogrzebowa!!!!!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.