Wiadomości z Bytomia

Opera na kozetce - przedstawienie odwołane

  • Dodano: 2018-09-24 12:00, aktualizacja: 2018-09-24 13:19

Opera Śląska w Bytomiu informuje, że wydarzenie „Opera na kozetce – Pasticcio operowe na cztery soprany”, zaplanowane na 4 i 5 października w Operze Śląskiej w Bytomiu, z przyczyn niezależnych od Opery Śląskiej,  zostało odwołane decyzją  organizatora – Studio Kultury.

Zabawne przedstawienie, Opera na kozetce, które odbędzie się 4 i 5 października 2018 roku w Operze Śląskiej w Bytomiu, to pasticcio (pasztet po włosku!), polegające na połączeniu fragmentów różnych oper w jedno spójne dzieło.

Jego fabuła oparta jest na psychoanalitycznym podejściu do śpiewaczek, a usłyszymy najpiękniejsze arie jakie w dziejach opery napisano na głos sopranowy. Świetnie wyreżyserowany spektakl iskrzy się błyskotliwym humorem i znakomicie zbudowanymi relacjami między postaciami. Opera na kozetce to propozycja zarówno dla melomanów, jak i osób, które mają okazjonalny kontakt z operą.

Fabuła Opery na kozetce oparta jest na psychoanalitycznym podejściu do śpiewaczek, a jej obsada to czwórka śpiewaków, których łączy ten sam rodzaj głosu - wszyscy są sopranami. Tak, tak, sopranami nie sopranistkami, bowiem w rolę psychoanalityka wciela się Michał Sławecki dysponujący kontratenorem, rodzajem głosu zwanym inaczej sopranem męskim.

Kontratenor to głos dla wielu ludzi wciąż bardzo intrygujący i postrzegany często jako sensacja przez tych, którzy pierwszy raz go słyszą - mówi reżyserka Opery na kozetce Natalia Kozłowska.

Analizując arie operowe przeznaczone na sopran zrobiliśmy spektakl może nie wprost o śpiewakach, ale o pewnego rodzaju słabościach i lękach, które im towarzyszą - dodaje Kozłowska.

Pacjentki gabinetu to trzy sopranistki. Iwona Handzlik to wdzięczny sopran koloraturowy, zachwycający swobodą w wysokim rejestrze i ruchliwością. Jej błyskotliwe popisy wokalne ilustrują miłość do błyskotek bardziej materialnych niż wysokie C. Dramatyczną stronę głosu sopranowego ukazuje Anna Patrys - jej postać balansuje na granicy komizmu i grozy, nadając lekkiej komedii poważniejszego wyrazu. Liryczną stronę sopranu prezentuje Barbara Zamek. To dziewczyna, która nie wierzy w siebie, wszystko ją denerwuje i rozprasza. Ma problemy z poczuciem własnej wartości. Jest wiecznie nieszczęśliwie zakochana i niespełniona. To przykład młodej, rozchwianej osobowości, która bardzo emocjonalnie przeżywa świat i swoje relacje z mężczyznami. Skupiony na słuchaniu swoich pacjentek Michał Sławecki komentuje trudności losu z jakimi wszystkie się spotykają, a nawet ujawnia swoje zaskakujące rozterki.

Historia psychoanalityka przeplata się z historiami pacjentek. Dodatkową klamrą spinającą cały spektakl jest pieśń Grażyny Bacewicz „Boli mnie głowa”, która może być również wykonana w angielskiej wersji językowej. Ten tytułowy ból głowy towarzyszy wszystkim bohaterom spektaklu, ale u każdego ma on inne przyczyny i inny przebieg. Ten ból jest wieloznaczny, z pozoru tylko migrena, ale tak na prawdę raczej «ból istnienia» - podsumowuje reżyserka.

Solistom przy fortepianie towarzyszy Taras Hlushko. Wykorzystując swoje umiejętności improwizatorskie, pianista akompaniuje nie tylko ariom, ale również akcji scenicznej. Dzięki niemu spektakl zyskuje na świeżości za każdym razem kiedy unosi się kurtyna.

REALIZATORZY:

REŻYSERIA, SCENOGRAFIA, ŚWIATŁA: NATALIA KOZŁOWSKA
KOSTIUMY: AGATA UBYSZ
PRODUKCJA: STUDIO KULTURA

OBSADA:

IWONA HANDZLIK (SOPRAN)
ANNA PATRYS (SOPRAN)
MICHAŁ SŁAWECKI (KONTRATENOR)
BARBARA ZAMEK (SOPRAN)
TARAS HLUSHKO (PRZY FORTEPIANIE)


04 PAŹDZIERNIKA 2018, CZWARTEK
Godzina: 19:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Produkcja: http://studiokultura.com/pl/

05 PAŹDZIERNIKA 2018, PIĄTEK
Godzina: 19:00
Miejsce: Bytom, Opera Śląska, Duża Scena Opery Śląskiej
Dodatkowe informacje: Produkcja: http://studiokultura.com/pl/

Opera na kozetce - przedstawienie odwołane

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również