Wiadomości z Bytomia

Od 50 lat sławią judo w Polsce i na świecie

  • Dodano: 2016-09-08 14:00, aktualizacja: 2016-09-09 08:44

Jeden z najbardziej znanych i zasłużonych dla bytomskiego i polskiego sportu klub – GKS Czarni Bytom – obchodzi w tym roku swoje 50-lecie istnienia. Za początek Czarnych można uznać pierwszy trening, który odbył się 10 stycznia 1966 roku. Poprowadził go wówczas Józef Wiśniewski, a wzięło w nim udział 68 adeptów judo. Dzisiaj Czarni należą do największych klubów judo w naszym kraju, gdzie prowadzone są zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Przez pół wieku judocy i judoczki Czarnych Bytom dostarczyli nam wielu wspaniałych chwil na arenach krajowych i międzynarodowych. Medale mistrzostw Polski, Europy, świata i igrzysk olimpijskich – to dorobek reprezentantów bytomskiego klubu. Szczególną rolę w jego historii odegrał zmarły w 2014 roku Józef Wiśniewski – twórca bytomskiego judo. Całe życie poświęcił się swojej pasji, osiągając najpierw jako trener, a później prezes Czarnych wspaniałe wyniki. To on ściągnął do naszego miasta kilku dobrych trenerów, wśród których był między innymi Ryszard Rejdych, tworząc z nim wspaniały duet trenerski. To pod ich okiem bytomscy judocy zaczęli święcić sukcesy na arenach krajowych i międzynarodowych. Złota era Czarnych Bytom przypadła na lata 1983-1992, kiedy to Waldemar Legień zdobył olimpijskie złoto w Seulu w 1988 roku i w Barcelonie w 1992 roku. Później na matach całego świata sukcesy odnosili: Robert Krawczyk, Przemysław Matyjaszek czy Janusz Wojnarowicz. Wciąż jednak Czarni poszukują następcy Legienia, który nawiązałby do jego sukcesów na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku.

Dzisiaj Czarni Bytom są jednym z najlepszych i najsilniejszych kadrowo klubów judo w Polsce. Nasi judocy i judoczki od lat biorą udział w najważniejszych imprezach sportowych na świecie: mistrzostwach Europy, świata, pucharze świata i igrzyskach olimpijskich. Przykładem są tutaj Paweł Zagrodnik – uczestnik IO 2012 w Londynie czy Arleta Podolak – uczestnika tegorocznych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Każdy, kto chce dołączyć do bytomskich judoków teraz ma szansę. Do 20 września trwają zapisy do sekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczegóły tutaj

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.