Wiadomości z Bytomia

Nigdy nie zostawiajmy nikogo samego w samochodzie

  • Dodano: 2018-08-17 11:15

Sezon wakacyjny w pełni. Jeżeli podróżujecie z dziećmi pamiętajcie: w daleką podróż wybieramy się najlepiej „na noc” lub wczesnym rankiem, zabieramy również dużą ilość wody, robimy częste przystanki. Możemy również powiesić na oknie w samochodzie osłonkę przeciwsłoneczną, ale przede wszystkim nigdy, nawet na chwilę, nie zostawiamy dziecka samego w samochodzie.

APELUJEMY!

Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach – nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie!

Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu.

Dziecko pozostawione w słoneczny letni dzień w zamkniętym samochodzie płacze krótką chwilę. Po 15 minutach może mieć uszkodzony mózg i nerki. Nawet nie próbuje wydostać się ze śmiertelnej pułapki.

Na termometrze 32° C. Te upalne letnie dni są trudne do zniesienia dla nas dorosłych, a niemowlaki i dzieci potrzebują w tym czasie jeszcze większej uwagi. Nasze pociechy mają bowiem mniejszą zdolność do odprowadzania ciepła niż my, dorośli.

Policjanci radzą także, by podczas podróży z dzieckiem, pozostawiać na tylnym siedzeniu coś, co dodatkowo zmusi nas do otwarcia tylnych drzwi, zanim opuścimy samochód. Małe dzieci i te, które zasną w czasie jazdy nie są w stanie przypomnieć nam o swojej obecności, dlatego za każdym razem sprawdzajmy, czy nie zostawiliśmy dziecka na tylnym siedzeniu.

Zamknięte wnętrze samochodu to swoisty akumulator ciepła. Szyby przepuszczające promieniowanie słoneczne, nie tylko to widzialne, ale i podczerwone, które odpowiada za wzrost temperatury są również izolatorem w skutek czego ciepło zatrzymywane jest w środku pojazdu.

Wnętrze auta może nagrzać się nawet do temperatury przekraczającej 90° C.


Źródło: KMP Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również