Wiadomości z Bytomia

Modelarskie cuda w Bytomiu

  • Dodano: 2016-03-15 07:45, aktualizacja: 2016-03-14 12:01
Wszystko zaczęło się w 2003 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nr 2 w Karbiu, gdzie  młodzi zapaleńcy skupieni w kole modelarskim pod okiem instruktorów szlifują swoje umiejętności w trudnej sztuce modelarskiej. To właśnie z ich inicjatywy już po raz trzynasty do Bytomia zjechali pasjonaci modelarstwa redukcyjnego z kraju i zagranicy. 
 
 
Ta impreza to prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów modelarstwa, ale także wszystkich tych, którzy na co dzień  nie mają styczności z tego rodzaju hobby. Festiwal znajduje stałe miejsce w kalendarzach czołowych środowisk modelarskich nie tylko naszego kraju. Ci którzy odwiedzili dziś /12 marca/ Halę na Skarpie, mogli wśród zwiedzając usłyszeć nie tylko języki angielski, czeski, czy niemiecki, lecz również flamandzki czy fiński. 
 
 
Przypomnijmy, że modelarstwo redukcyjne to wierne odwzorowanie wybranego obiektu w określonej skali. Nie jest tajemnicą, że tego rodzaju sposób spędzania wolnego czasu nierozerwalnie wiąże się z militariami, stąd zdecydowana większość prezentowanych modeli to właśnie samoloty, okręty i pojazdy wojskowe.
 
 
Tyle tylko, że wyobraźnia modelarzy sięga zdecydowanie dalej, czemu naprzeciw wychodzą producenci modeli redukcyjnych. Obok więc wspomnianych obiektów militarnych – oraz coraz popularniejszych pojazdów cywilnych - pogrupowanych w odpowiednich kategoriach zarówno tematycznych, jak i tych podporządkowanych wiekowi ich autorów, zwiedzający mogli natrafić na stanowiska opatrzone komentarzem „wszystko inne, co chcielibyście pokazać”. 
 
 
I trudno byłoby znaleźć bardziej trafne określenie stanowiska, gdzie obok bardzo skąpo ubranej amazonki, znalazł się m. in. dinozaur (Triceratops) oraz dioram obrazujący typowe wyposażenie kuchni z czasów PRL.
 
 
To właśnie dioramy – czyli precyzyjnie wykonane makiety, ilustrujące otoczenie głównych obiektów stanowią wisienkę na torcie modelarskiego kunsztu. To jak wyrwany z większego kontekstu kadr filmowy obrazujący np. wyzwolenie Normandii przez wojska alianckie w 1944 roku. Na tle zburzonej kamienicy widnieją czołgi, pojazdy opancerzone oraz żołnierze, a wszystko to w pięknej zieleni drzew i krzewów.
 
 
Dla miłośników modelarstwa przygotowane zostały stoiska z modelami do sklejania oraz sprzętem niezbędnym do tego, by zająć się modelarstwem. Na początkujących modelarzy i nie tylko czekali specjaliści, którzy udzielali zainteresowanym fachowych porad.
 
 
 
Patronat nad festiwalem organizowanym przez Sekcję Modelarską Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bytomiu oraz Uczniowski Klub Sportowy "Karb" objął Damian Bartyla, prezydent Bytomia oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również