Bytom - portal miejski mojBytom.pl

Wiadomości z Bytomia

Filmowy Bytom

  • Dodano: 2016-09-14 07:45, aktualizacja: 2016-09-13 15:37

Przez pięć dni zeszłego tygodnia /7-11 września/ nasze miasto był małym Cannes. Podczas Bytom Film Festiwal sztuka filmowa prezetowana była m. in. w Bytomskim Centrum Kultury, Operze Śląskiej, Teatrze Rozbark czy nawet hali dworca PKP.

To jedeny w Polsce Festiwal koncentrujący się na osobach, instytucjach, stowarzyszeniach i projektach, które przyczyniają się do promocji oraz upowszechniania sztuki filmowej. Nasze miasto przez kilka dni było areną wymiany myśli oraz dyskusji o dziedzictwie śląskiej kinematografii i otoczeniu świata filmu – powiedział Damian Bartyla. Wierzę, że impreza trwale wpisze się w kalendarz najważniejszych wydarzeń polskiego rynku filmowego oraz będzie promować Bytom, jako ośrodek rozwoju kinematografii i promowania środowiska filmowego.

Zainteresowani mogli zobaczyć takie perełki jak "Internowane" Pawła Przybylskiego. Film opowiada o kobietach, które w czasie stanu wojenngo przetrzymywano w Miechowicach. Nie zabrakło głośnego filmu Kuby Czekaja "Baby Bump", dzieła wykraczającego poza standardowe zasady, łamiącgo filmową rutynę. Oprócz tego zaprezetowano wiele filmów fabularnych, dokumentalnych oraz stworzonych animacji. Specjaliści w dziedzinie rynku filmu i promocji kinematografii prowadzili spotkania, warsztaty oraz panele dyskusyjne.

W czasie Festiwalu oddano również hołd wybitnemu polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Kieślowskiemu. Wyemitowano trzy jego dzieła: uhonorowany Europejską Nagrodą Filmową, europejskim odpowiednikiem Oscara "Krótki film o zabijaniu", oraz wyróżniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni "Krótki film o miłości". Ostatnie dzieło "Przypadek" wyświetlono w hali bytomskiego dworca PKP.

Organizatorem imprezy było Towarzystwo Miłośników Bytomia, Bytomskie Centrum Kultury, Opera Śląska,Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark oraz Miejska Biblioteka Publiczna.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.