Minęło 30 lat odkąd grupa rodziców dzieci z niepełnosprawnością intelektualną zapoczątkowała funkcjonowanie bytomskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które wspiera osoby z wyjątkowymi potrzebami. 16 listopada w Beceku odbyła się jubileuszowa gala, podczas której uhonorowane zostały osoby i instytucje wspierające działania organizacji.
Powstanie i cele stowarzyszenia
PSONI powstało w październiku 1993 roku, a celem stowarzyszenia od lat jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jubileuszowe życzenia złożył bytomskiemu zarządowi prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Adam Fras.
Tego dnia jubileuszowe dyplomy i statuetki trafiły do przyjaciół stowarzyszenia, którzy od lat wspierają je na różne sposoby. Dyplomem Honorowym oraz statuetką Kule Doskonałości, nagrodzony został Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu, a nagrodę odebrał dyrektor PUP Jacek Kudzior. Jubileuszową statuetkę wykonaną przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej otrzymała Janina Krysta, założycielka bytomskiego koła.
Wśród wyróżnionych osób znalazła się radna Joanna Stępień oraz jej kolega z rajcowskiej ławy Michał Misiaszek. Podziękowania otrzymały także senator Halina Bieda oraz instytucje i firmy współpracujące z bytomskim kołem PSONI m.in.: Urząd Miejski w Bytomiu, Instytut Zdrowia i Urody Sansey, Promed czy Petralana.
Okrągły jubileusz stowarzyszenia był także okazją do wyróżnienia osób szczególnie zasłużonych medalami Fideliter et Constanter (Wiernie i Wytrwale), przyznawanymi przez Zarząd Główny PSONI.
Otrzymały go osoby, które szczególnie zasłużyły się w realizacji celów statutowych PSONI, przyczyniły się do wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną lub podejmowali działania mające poprawiające jakość życia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Medale odebrali: Witold Kostkowski, Beata Oczyńska, Jolanta Glińska, Bożena Pabich, Aldona Mstowska i Zuzanna Jędrzejczyk.
Galę uświetnił koncert wokalistki jazzowej Marty Król.