Wiadomości z Bytomia

Ameryka Południowa w BCKinie

  • Dodano: 2008-06-18 09:57, aktualizacja: 2009-02-27 13:16

Tożsamość, odrzucenie i uparte dążenie do zachowania własnego ja – to motywy przewodnie I Przeglądu Filmów Latynoamerykańskich, który odbędzie się w dniach 20-22 czerwca w BCKinie.

Znakomici pisarze, doskonała muzyka i fenomenalni futboliści. Nikomu nie trzeba przedstawiać Ronaldinho, każdy słyszał o Mario Vargasie Llosie. Tango tańczy się zarówno w Warszawie jak i Londynie czy Madrycie. Ameryka Łacińska ma swoje symbole, które rozpoznawalne są na całym świecie. Kino pozostaje w cieniu, mimo że produkcje brazylijskie, meksykańskie i argentyńskie dorównują poziomem muzyce i piłce nożnej.

W ramach I Przeglądu Filmów Latynoamerykańskich od 20 do 22 czerwca pokazane zostaną trzy filmy, które powstały w krajach Ameryki Łacińskiej. Wszystkie trzy mówią o walce o zachowanie własnej tożsamości.

"XXY" to historia hermafrodyty, 15 letniego (letniej) Alex, która/y w wyniku anormalnego zespołu chromosomów jest zarówno chłopcem, jak i dziewczyną. Obraz pokazuje jej/jego pierwsze seksualne doświadczenia oraz problemy, które będą miały wpływ na życie jej/jego samej/ego, jak i jej/ego rodziny. Alex musi podjąć decyzję, czy przez resztę życia chce być kobietą, czy mężczyzną.

"Skrzypce" to z kolei opowieść o walce Indian o zachowanie swojej tożsamości. Ten emocjonujący i surowy film przekazuje wiele prawdy o świecie Indian meksykańskich. Jedną z głównych ról zagrał charyzmatyczny muzyk (Don Angel Tavira), i pomimo że nigdy wcześniej nie występował przed kamerą, otrzymał nagrodę aktorską w Cannes.

"Madame Sata" - Joao Francisco dos Santos był człowiekiem dumnym. Jednocześnie jednak żył poza społeczeństwem. Jego świat zamykał się w burdelach, więzieniu i barach. Całe 76 lat swojego życia - z których 27 spędził w więzieniu - Dos Santos walczył z piętnem analfabety, biedaka i homoseksualisty, nieustannie dążąc do spełnienia swych marzeń. Obraz jest świadectwem narodzin miejskiej kultury afrobrazylijskiej.

Filmy, które będą mogli zobaczyć widzowie BCKina dorównują klasą latynoamerykańskiej literaturze. XXY został doceniony przez jurorów festiwali w Cannes, w Edynburgu i Atenach. Film był kandydatem do Oscara. Także Skrzypce są laureatem z Cannes.

Seanse rozpoczynają się o godzinie 19.00.

Dodatkową atrakcją przeglądu będzie pokaz etiudy taneczno-teatralnej pt. Oni w wykonaniu Izabeli Walczybok, Niny Lach i Igora Kryszyłowicza znanego z programu Gwiazdy tańczą na lodzie.

Żródło: Bytomskie Centrum Kultury

 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.