Wiadomości z Bytomia

Akcja Znicz. Uwaga kierowcy i piesi

  • Dodano: 2015-10-30 07:45, aktualizacja: 2015-10-29 13:22
Działania „ZNICZ 2015” rozpoczynają się 31 października o godz. 6.00 i potrwają do 2 listopada do godz. 22.00. Na terenie Bytomia nadzorem zostaną objęte cmentarze znajdujące się przy głównych ciągach komunikacyjnych, w szczególności tam, gdzie ruch pojazdów i pieszych będzie największy. Apelujemy do pieszych oraz do kierowców o zachowanie ostrożności.
 
 
W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, należy spodziewać się wzmożonego ruchu na drogach, zwłaszcza na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonach cmentarzy. Jak co roku, na bytomskich ulicach w tym okresie będzie więcej policjantów. Pamiętajmy o podstawowych zasadach: po pierwsze dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze i pamiętajmy też o zachowaniu odstępu między samochodami. Przypominamy także o konieczności jazdy z włączonymi światłami mijania i ostrzegamy, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych osób, które wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Apelujemy też do tych kierowców, którzy wybiorą się w dłuższą podróż, by co pewien czas robili przerwę na odpoczynek i w miarę możliwości wyjechali wcześniej. Apelujemy też do pieszych odwiedzających groby bliskich, by korzystali z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię zachowajmy szczególną ostrożność i przechodźmy tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Nie pozostawiajmy cennych rzeczy w samochodach. Złodziej czeka na okazję. Pamiętajmy, że właściwe zabezpieczenie naszego mienia uchroni nas przed przykrymi następstwami kradzieży. Kierowcom przypominany także, że w okresie Wszystkich Świętych na drogach w pobliżu cmentarzy częściej niż zwykle spotkamy osoby piesze, poruszające się poboczem lub jezdnią. Powinniśmy zatem jechać ostrożnie i mieć na uwadze, że pieszy o zmroku dostrzegany jest przez kierującego niemal w ostatniej chwili. Pieszych uczulamy, aby zadbali o własne bezpieczeństwo i jeśli nie jest to absolutnie konieczne nie korzystali z jezdni, a jeśli już muszą pamiętali o zasadzie szczególnej ostrożności.
 
 
Przypominamy najważniejsze zasady, które pomogą nam w tym czasie:
 
  • w miarę możliwości korzystaj ze środków komunikacji publicznej. Specjalne linie autobusowe będą „uprzywilejowane” w ruchu i dowiozą nas tam, gdzie samochód prywatny nie będzie mógł wjechać, a tym bardziej zaparkować.
  • nie jedź samochodem „na pamięć”. W rejonach cmentarzy, na drogach dojazdowych do nich, zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Zwracaj uwagę na znaki drogowe!
  • pamiętaj - polecenia policjanta kierującego ruchem są ważniejsze od sygnałów świetlnych i znaków drogowych! Jeżeli policjant zabroni wjazdu, to nie ma czasu na dyskusje i wdawanie się w polemikę. Trzeba stosować się do poleceń.
  • parkuj samochód zgodnie z przepisami, w dozwolonych miejscach. Nie bądź egoistą, zadbaj o to, aby Twój samochód nie blokował wjazdu lub wyjazdu z drogi bądź dostępu do wcześniej prawidłowo zaparkowanego pojazdu.
  • osoby, które postanowią udać się na cmentarz pieszo powinny korzystać z chodników. Jeżeli ich nie ma, obowiązani są poruszać się poboczem lub jezdnią, lewą stroną drogi, pamiętając o tym, że jezdnia jest dla samochodów i czas przebywania na niej przez pieszych powinien być jak najkrótszy. Warto mieć przy sobie element odblaskowy lub latarkę.
  • nie pozostawiaj w samochodzie wartościowych przedmiotów w widocznym miejscu. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

W dniu 31 października w godz. od 18.00 do godz. 22.00 oraz w dniu 1 listopada w godz. 8.00 do 22.00, będzie obowiązywał ograniczony ruch pojazdów ciężarowych powyżej 12 ton. Ograniczenia te nie dotyczą autobusów.

Zmiana organizacji ruchu na niektórych ulicach w Bytomiu obowiązywać będzie w godzinach od 6.00 do 20.00 w sobotę, 31 października oraz niedzielę 1 listopada i obejmie:
1.    wyłączenie z ruchu kołowego odcinka ul. Powstańców Śląskich od ul. Piekarskiej do ul. Czarnieckiego;
2.    ul. Piekarską, gdzie nastąpi wygrodzenie chodników przy cmentarzu Mater Dolorosa.
3.    wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicach:
-    Piekarskiej od ul. Powstańców Śląskich przez ul. Kwiatową do ul. Mickiewicza;
-    Szafranka od ul. Staffa do ul. Alojzjanów;
-    Kraszewskiego od al. Legionów do ul. Fałata;
-    9-go Maja od ul. Partyzantów do ul. Obrońców Westerplatte;
 
Ponadto od 31 października od 6.00 do 1 listopada do 20.00 na ul. Grottgera na odcinku od ul. Piekarskiej do ul. Czarnieckiego wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się po prawej stronie.
 
 

Kierowcom przypominamy, aby parkowali samochody w miejscach dozwolonych i nie powodowali swoim zachowaniem utrudnień w ruchu. Apelujemy, by wchodząc z samochodów zabrać z sobą dokumenty i nie pozostawiać innych przedmiotów w widocznym miejscu. Przypominamy również o obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz przewożenia dzieci w fotelika.

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.