Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Ciekawe artykuły

Autorka wiersza "Bytom z fantazją" laureatką wojewódzkiego konkursu

Wierszem o swoim mieście bytomianka Aleksandra Mołdawa zyskała sobie uznanie jurorów X Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego dla szkół podstawowych i gimnazjalnych.

 

Jej utwór "Bytom z fantazją" został opublikowany w "Antologii Poezji Dziecięcej". Laureatów wyłaniała komisja z poetą Zbigniewem Stryjem na czele, z kolei recenzentem prac był Daniel Olbrychski.

 

Na konkurs napłynęło 1800 utworów autorstwa uczniów około 130 szkół podstawowych i gimnazjalnych naszego województwa. W ubiegłym tygodniu w zabrzańskim Teatrze Nowym młodzi twórcy, których wiersze znalazły się w finałowej "złotej setce", odebrali dyplomy.

Aleksandra Mołdawa - jedna z laureatek -  uczy się obecnie w Gimnazjum nr 2 na placu Klasztornym. Wiersz "Bytom z fantazją" napisała jeszcze jako uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 przy al. Legionów.

 


Bytom z fantazją

Miasto bez fantazji na pierwszy rzut oka,
bez Syrenki czy Wawelskiego Smoka.
Wszystko szarobure wydaje się niestety,
bez fantazji, jakiejkolwiek zalety.

Lecz to wszystko bujdy, jakich mało,
więc odwiedź nasz Bytom, teraz śmiało!
Po ulicy Piekarskiej przewiezie cię tramwaj stary,
urok tego miasta to coś więcej niż czary!

Na rogu kamienicy przysiadł skalny smok,
w śpieszących przechodni wbił swój wzrok.
Na rynku Śpiący Lew zaczął pochrapywać,
z cygara Świetlika dym począł się wydobywać.

Dlaczego ludzie tego nie dostrzegają?
Może się śpieszą lub czasu nie mają?
W tym buszu roztargnionych zamyślonych ludzi,
Spójrz na Bytom, z fantazją, który się nie znudzi.

                                          Aleksandra Mołdawa

(UM Bytom)

Autorka wiersza "Bytom z fantazją" laureatką wojewódzkiego konkursu


Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na mojBytom.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego mojbytom.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

1008
Twój schowek